Koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki zamierzają zmodyfikować swoją szczepionkę, by była bardziej skuteczna wobec nowych wariantów koronawirusa - informuje Reuters.
Szef badań brytyjsko-szwedzkiego koncernu, Mene Pangalos, przekazał, że celem firmy jest, by nowa wersja szczepionki była gotowa jesienią.
- Chcemy rozpocząć produkcję tak szybko jak to możliwe - stwierdził Pangalos.
- Pracujemy bardzo ciężko i rozmawiamy nie tylko o wariantach szczepionek, które musimy opracować w laboratoriach, ale także o niezbędnych testach klinicznych - dodał.
Z kolei przedstawiciel Oksfordu, prof. Andrew Pollard, poinformował, że wkrótce powinny być dostępne obszerne dane dotyczące skuteczności szczepionki AstraZeneca wśród osób starszych. Przypomnijmy, że np. w Polsce preparat ten został dopuszczony dla pacjentów w wieku od 18 do 60 lat.
Przypomnijmy, że obawy naukowców budzą nowe, bardziej zakaźne warianty koronawirusa: brytyjski, brazylijski czy z RPA. O ile szczepionki - według wstępnych analiz - dobrze radzą sobie z wariantem z Wielkiej Brytanii, o tyle np. w szeroko zakrojonych badaniach firmy Johnson & Johnson zaobserwowano już spadek skuteczności preparatu wobec wariantu z południowej Afryki.
(mim)
Czytaj także:
AstraZeneca zapobiega transmisji wirusa
AstraZeneca dla nauczycieli. "Czujemy się pokrzywdzeni"
Dla kogo AstraZeneca? Podano przedział wiekowy