Reklama

Reklama

Szczepienie dzieci przeciw COVID-19 a ryzyko zapalenia mięśnia sercowego

- Ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat można szacować na około jeden na 300 tysięcy. Jest ono, orientacyjnie, sto razy niższe niż ryzyko ciężkich powikłań po samym zakażeniu SARS-CoV-2 - mówi w rozmowie Interią dr Magdalena Okarska-Napierała z Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w Warszawie.

Wyniki raportu o bezpieczeństwie szczepień przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat opublikowano czasopiśmie MMWR wydawanym przez amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC).

Zapalenia mięśnia sercowego a koronawirus

Jednym z powikłań, które bardzo rzadko może wystąpić po podaniu szczepionki mRNA - a takim typem szczepionki jest preparat Corminaty firm Pfizer/BioNTech stosowany u dzieci - jest zapalenie mięśnia sercowego. To rzadka, ale poważna choroba, które może osłabić serce i zaburzyć jego system elektryczny odpowiedzialny za regularne skurcze.

Reklama

Z dotychczasowych informacji, przytaczanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, wynika, że ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego po podaniu szczepionki mRNA jest najwyższe wśród mężczyzn w wieku 12-29 lat.


Przypadki zapalenia mięśnia sercowego u szczepionych dzieci

Co z dziećmi w wieku 5-11 lat? Najnowsze badania pokazują, że w Stanach Zjednoczonych na 8,7 mln dawek szczepionki mRNA podanej w grupie dzieci w wieku 5-11 lat, odnotowano 11 przypadków zapalenia mięśnia sercowego. Jak wskazuje dr Magdalena Okarska-Napierała, były to przypadki o łagodnym, samoograniczającym się przebiegu. 

- Zatem ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat można szacować na około jeden na 300 tysięcy. Jest ono, orientacyjnie, sto razy niższe niż ryzyko ciężkich powikłań po samym zakażeniu SARS-CoV-2 - wskazuje ekspertka. 

Czytaj też: PIMS, czyli zespół pocovidowy u dzieci. Jak rozpoznać? Jakie ryzyko?

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Od 14 grudnia 2021 r. rodzice mogą zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Szczepienia młodzieży w wieku 16 i 17 lat rozpoczęły się w Polsce w drugiej połowie maja, a kilka tygodni później dzieci w wieku 12-15 lat.

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęła się akcja szczepień przeciw COVID-10, wykonano 51 564 403 iniekcji. W pełni zaszczepionych jest 21 727 625 osób. 

O zapaleniu mięśnia sercowego czytaj także w serwisie INTERIA ZDROWIE

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama