Reklama

Reklama

Szczepienia w USA. Zawrotne tempo i niepokój o drugą dawkę

​W Stanach Zjednoczonych do niedzieli rano ponad 147 mln osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Jak podano, tylko 0,007 proc. w pełni zaszczepionych zakaziło się koronawirusem. Władze są jednak zaniepokojone faktem, że nie wszyscy wracają po drugą dawkę.

W Stanach Zjednoczonych do niedzieli rano 147 047 012 osób otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19. W pełni zaczepionych było 104 774 652 Amerykanów - poinformowało amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Preparaty dwudawkowe pochodziły z firm Moderna oraz Pfizer, a wymagający tylko jednej dawki z Johnson & Johnson. 7 801 659 dawek szczepionek otrzymali pensjonariusze placówek opieki długoterminowej.

0,007 proc. zakażeń wśród zaszczepionych

Przed dwoma tygodniami szefowa CDC Rochelle Walensky oznajmiła, że tylko sześć tysięcy z 84 milionów w pełni zaszczepionych Amerykanów zakaziło się wirusem. Stanowi to 0,007 proc. osób, którym podano preparat.

Reklama

Jak poinformowała stacja CBC, średni dzienny odsetek przypadków koronawirusa w USA spadł o 16 proc. Doprowadziło to w niektórych stanach do ograniczenia restrykcji narzuconych z powodu pandemii.

"Nie dało się ukryć entuzjazmu, gdy park rozrywki Disneyland w Kalifornii został ponownie otwarty w piątek po ponad 400 dniach od czasu zamknięcia. Niektórzy ludzie stali w kolejce już od 2:30 rano" - zauważyła CBC.

Jak sprecyzowała stacja, na razie Disneyland mogą odwiedzać tylko mieszkańcy Kalifornii. Dopuszczalna liczba odwiedzających jest zredukowana do 25 proc. normalnego stanu sprzed pandemii. Bilety trzeba wykupić online z wyprzedzeniem.

W Kentucky otwarty został bez ograniczeń kompleks wyścigów konnych Churchill Downs. W Michigan bary i restauracje mogą klientom oferować 65 proc. miejsc. CBS podkreśla, że tamtejsze władze stosują metodę kija i marchewki. Im wyższy wskaźnik szczepień, tym większe łagodzenie obostrzeń.

Niepokojące zjawisko

Media odnotowują jednocześnie, że ostatnio szczepi się mniej ludzi. Na przykład w Arkansas, które jest jednym z ponad 10 stanów nie zamawiających wszystkich dostępnych dawek szczepionek tylko nieco ponad jedna trzecia mieszkańców otrzymała co najmniej jedną dawkę szczepionki. To znacznie poniżej krajowego wskaźnika wynoszącego 43 proc.

Tymczasem eksperci zaniepokojeni są tym, że nie wszyscy Amerykanie, którzy otrzymali pierwszą dawkę preparatu firm Moderna lub Pfizer, zgłaszają się po wymaganą drugą.

"Zaszczep się, a jeśli masz preparat dwudawkowy, upewnij się, że otrzymałeś drugą dawkę" - apelował dr Anthony Fauci, dyrektor Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) i główny doradca medyczny prezydenta USA.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy