Reklama

Reklama

Szczepienia przeciw COVID-19. Francuzi podają seniorom trzecią dawkę

We Francji osoby najstarsze oraz cierpiące na choroby współistniejące otrzymują trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Francja to pierwszy duży kraj UE, który wprowadził szeroko zakrojone szczepienia przypominające, a kilka innych państw europejskich prawdopodobnie pójdzie w jej ślady - pisze agencja AP.

- Z dawką przypominającą będzie pani uzbrojona na nadchodzące miesiące - powiedział francuski minister zdrowia Olivier Veran w środę w paryskim centrum szczepień osobie, która właśnie otrzymała trzeci zastrzyk. Dwie pierwsze dawki podano jej na początku roku.

Rozpoczęte we Francji w szczepienia przypominające obejmują osoby w wieku powyżej 80 lat, osoby z obniżoną odpornością i inne uważane za narażone na bardzo wysokie ryzyko rozwoju ciężkiej postaci COVID-19, takie jak poddawani leczeniu pacjenci z chorobami nowotworowymi lub pacjenci dializowani.

Reklama

Kampania dotycząca dawki przypominającej zostanie w najbliższych tygodniach rozszerzona na wszystkie osoby powyżej 65. roku życia, i inne osoby zagrożone rozwojem ciężkiej postaci choroby, takich jak otyłość lub cukrzyca.

Trzecia dawka we Francji. Od 11 września dla osób w domach opieki 


Od 11 września kampania szczepienia przypominającego obejmie osoby przebywające w domach opieki.

Francuskie ministerstwo zdrowia podaje, że kampania ta powinna objąć 18 mln Francuzów, z uwagi na to, że szczepionki podane kilka miesięcy wcześniej wykazują słabnącą skuteczność, zwłaszcza wobec wariantu Delta, który jest bardziej zaraźliwy niż poprzednie warianty koronawirusa.

Obecnie we Francji prawie 44 mln ludzi, czyli 65,6 proc. populacji, jest całkowicie zaszczepiona.

Szef europejskiego oddziału WHO, dr Hans Kluge, powiedział w tym tygodniu, że trzecia dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi może pomóc chronić ludzi najbardziej narażonych i nie powinna być postrzegana jako "luksus".


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje