Reklama

Reklama

Szczepienia przeciw COVID-19. Francja wykorzystała jedną czwartą swej puli szczepionki AstraZeneca

Francja wykorzystała jedną czwartą przydzielonej jej puli szczepionki AstraZeneca na COVID-19 – potwierdziło ministerstwo zdrowia, odnosząc się do zarzutów dziennika "Financial Times", że w kraju tym użyto zaledwie 16 proc. preparatu. Przypomnijmy, procent podanych dawek szczepionki AstraZeneca jest ciągle niski, szczególnie w porównaniu z preparatami firm Pfizer i BioNTech.

Według resortu zdrowia z ponad 1,1 mld dawek szczepionki AstraZeneca dostarczonych do Francji tylko 273 tys. zostało rozdysponowanych do 27 lutego.

To niewielki odsetek w porównaniu z innymi krajami UE - ocenił brytyjski dziennik "Financial Times" w weekend, zarzucając francuskim władzom opieszałość.

"Francja podała tylko 16 proc. swoich dawek preparatu AstraZeneca (...). Niemcy i Włochy nieco ponad 25 proc. (...) Hiszpania nieco mniej niż 33 proc." - napisał "FT".

Odsetek podanych dawek szczepionki AstraZeneca, choć wzrósł w ostatnim czasie, jest nadal niski, zwłaszcza w porównaniu ze szczepionkami firm Pfizer i BioNTech (wykorzystanych w 96 proc.) i Moderna (wykorzystanych w 72 proc.) - komentują francuskie media.

Reklama

Przypomnijmy, wcześniej pisaliśmy o dyskusji, która toczy się w Niemczech na temat skuteczności szczepionki AstraZeneca

"Wszystkie szczepionki są niezwykle skuteczne przeciwko ciężkim formom COVID-19"

Minister zdrowia Francji Olivier Veran ogłosił w poniedziałek wieczorem, że szczepionka AstraZeneca zostanie dopuszczona do użytku dla osób w wieku 65-75 lat z chorobami współistniejącymi.

Zobacz też: Siedem dawek z jednej ampułki? To możliwe

"Wysoki Urząd ds. Zdrowia (HAS) uważa obecnie, że wszystkie szczepionki we Francji, w tym AstraZeneca, są niezwykle skuteczne przeciwko ciężkim formom COVID-19. Każda osoba w wieku 50 lat i starsza, z chorobami współistniejącymi, może zostać zaszczepiona szczepionką AstraZeneca"- powiedział Veran.

Ministerstwo zdrowia broni się przed zarzutami o opóźnienia w stosowaniu preparatu AstraZeneca, tłumacząc, że pierwsze kampania szczepień lekiem Pfizera rozpoczęła się 27 grudnia, szczepionką Moderny - 13 stycznia, a preparatem AstraZeneca - dopiero 6 lutego.

Jaka różnica między AstraZeneca a innymi szczepionkami?

Szczepionki Pfizer i Moderna były początkowo zarezerwowane dla znacznie bardziej ograniczonych grup osób - głównie seniorów powyżej 75. roku życia i mieszkańców domów opieki. Preparat AstraZeneca został dopuszczony do użytku dla osób w wieku 50-64 lat i personelu pielęgniarskiego poniżej 65. roku życia.

Według byłego członka Technicznego Komitetu Szczepień dr Serge'a Gilberga główna różnica między podawaniem preparatu AstraZeneca a innymi szczepionkami polega na tym, że inne szczepionki podawano w wyspecjalizowanych placówkach, takich jak np. domy opieki czy szpitale.

AstraZeneca to pierwsza szczepionka dopuszczona do stosowania przez internistów, a oni przebywali w ostatnim czasie na urlopach z powodu ferii zimowych - wyjaśniali urzędnicy ministerstwa.

Lekarze tłumaczą z kolei, że część personelu medycznego zwlekała z przyjęciem szczepionki AstraZeneca z obawy przed skutkami ubocznymi.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy