Reklama

Reklama

Szczepienia przeciw COVID-19. EMA nakazuje przestrzegać odstępów między dawkami

Europejska Agencja Leków (EMA) oświadczyła, że w celu uzyskania pełnej ochrony przed COVID-19 należy przestrzegać maksymalnego odstępu 42 dni między pierwszą, a drugą dawką szczepionki wyprodukowaną przez Pfizera i BioNTech.

W ostatnich dniach pojawiały się informacje w europejskich mediach, że władze niektórych krajach zastanawiają się nad podawaniem obywatelom tylko jednej dawki szczepionki firm Pfizer i BioNTech, zamiast zalecanych przez producenta dwóch. W ten sposób chciałyby zaszczepić większą liczbę osób.

EMA podała, że dowody na skuteczność szczepionki są oparte na badaniach, w których dawki podawane były w odstępie od 19 do 42 dni.

"Jakakolwiek zmiana w tym zakresie wymagałaby zmiany pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, a także większej liczby danych klinicznych na poparcie takiej zmiany, w przeciwnym razie byłoby to uważane za stosowanie poza wskazaniem" - przekazała agencja, cytowana przez Reuters.

Reklama

Jedyna szczepionka dopuszczona w UE

Firmy Pfizer i BioNTech ostrzegły, że nie mają dowodów na to, że ich wspólnie opracowana szczepionka będzie nadal chronić przed COVID-19, jeśli drugi zastrzyk zostanie podany później niż zgodnie ze wskazaniami wynikającymi z badań.

"Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki nie były oceniane przy różnych schematach dawkowania, ponieważ większość uczestników badania otrzymała drugą dawkę w ramach okna określonego w projekcie badania" - poinformowały firmy we wspólnym oświadczeniu, przytoczonym przez Reuters.

Szczepionka firm Pfizer i BioNTech jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji.

Szczepionka nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych. Jak dotąd jest jedyną dopuszczoną do obrotu w UE.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy