Reklama

Reklama

Szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Decyzja Cypru, Portugalii i Słowenii

Ministerstwo zdrowia Cypru poinformowało o zawieszeniu podawania szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca. Zawieszenie ma potrwać do czasu wydania przez Europejską Agencję Leków (EMA) zaleceń dotyczących dalszego stosowania preparatu. Taką samą decyzję podjęły władze Portugalii i Słowenii.

W najbliższych dniach EMA ma przeprowadzić rygorystyczną analizę wszystkich danych dotyczących zdarzeń zakrzepowo-zatorowych. Komitet ds. Bezpieczeństwa EMA (PRAC) zwołał nadzwyczajne posiedzenie w czwartek, 18 marca, w celu podsumowania zebranych informacji.

Ministerstwo zdrowia Cypru podało, że w kraju tym nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych stosowania szczepionki AstraZeneca. Kontynuowany ma być program szczepień preparatami Pfizer/BioNtech i Moderna.

Reklama

Przypadki zakrzepicy w Portugalii

Szczepienia preparatem firmy AstraZeneca zawieszają też władze Portugalii. Wcześniej potwierdziły u osób, które przyjęły ten produkt, dwa przypadki zakrzepicy.

- Właśnie z powodu tych zdarzeń postanowiliśmy zarekomendować wstrzymanie szczepień dawkami AstraZeneca - powiedziała podczas wieczornej konferencji w Lizbonie szefowa podległej rządowi Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS) Graca Freitas. Dodała, że nie są to ciężkie przypadki zakrzepicy.

Przedstawicielka służb medycznych Portugalii wyjaśniła, że dotychczas w tym kraju podano 400 tys. dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi koncernu AstraZeneca.

- Posiadamy jeszcze około 200 tys. dawek tego produktu, który od dziś pozostanie w magazynach - dodała Freitas, potwierdzając, że w poniedziałek punkty szczepień otrzymały zakaz podawania tych szczepionek, a jego zniesienie jest uzależnione "od skoordynowanej decyzji państw UE".

Szefowa DGS wyjaśniła, że w związku z wstrzymaniem podawania szczepionek AstraZeneca proces szczepień przeciwko COVID-19 wydłuży się w Portugalii o co najmniej dwa tygodnie. Dodała, że osoby, które w najbliższym czasie miały przyjąć szczepionki tego producenta, zostaną zaszczepione dawkami dostarczonymi przez firmy Pfizer i Moderna.

Szczepionki AstraZeneca w drugiej połowie marca mieli przyjąć w Portugalii nauczyciele, a także osoby w wieku 50-80 lat, które nie cierpią na choroby przewlekłe.

Reakcja Słowenii

Stosowanie szczepionki AstraZeneca tymczasowo wstrzymała również Słowenia - podała w poniedziałek krajowa agencja informacyjna STA, powołując się na ministra zdrowia Janeza Poklukara.

- Grupa ekspertów zasugerowała z ostrożności tymczasowe wstrzymanie do czasu decyzji Europejskiej Agencji Leków - przekazała STA, cytując Poklukara.

Lista krajów

Na zawieszenie podawania szczepionki AstraZeneca z powodu przypadków zakrzepów krwi u zaszczepionych zdecydowało się już kilkanaście krajów - Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Dania, Norwegia, Irlandia, Islandia, Holandia, Bułgaria, Słowenia, Portugalia, Tajlandia i Demokratyczna Republika Konga.

Austria, Estonia, Łotwa, Litwa i Luksemburg zawiesiły stosowanie jednej konkretnej partii produktu AstraZeneca.

Czytaj też: Niemcy, Włochy, Francja i Hiszpania zawieszają szczepienia AstraZenecą

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy