Reklama

Reklama

Szczepienia nastolatków. Jest projekt rozporządzenia

Na stronach rządowych opublikowano projekt rozporządzenia, który przewiduje uprawnienie osób urodzonych w latach 2004-2005 do szczepienia przeciwko COVID-19. Jak zapowiedział wcześniej resort zdrowia, rejestracja na szczepienie dla nastolatków ruszy w poniedziałek.

Jak wskazano, projekt rozporządzenia ma na celu "ograniczenie ryzyka związanego z wystąpieniem epidemii wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2". Zawiera on m.in. zmianę terminów "odmrażania" gospodarki czy zwolnienie z obowiązku odbycia kwarantanny po powrocie z zagranicy tych członków Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich oraz Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, którzy odbywali podróże służbowe.

Zgodnie z dokumentem, skrócony zostanie także czas - z trzech miesięcy do 30 dni, od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu - po upływie którego szczepieni mogą być ozdrowieńcy.

W projekcie jest także mowa o "uprawnieniu kolejnych grup osób (urodzonych w latach 2004-2005) do szczepienia przeciwko COVID-19". 

Reklama

Konieczna będzie zgoda opiekuna

Jak wcześniej zapowiadała wiceminister zdrowia Anna Goławska, rejestracja na szczepienia 16- i 17-latków ma ruszyć w poniedziałek. Jak wytłumaczyła dalej wiceminister, przed wizytą w punkcie szczepień trzeba wypełnić "Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19". Będzie go można pobrać od niedzieli ze strony gov.pl.

Ministerstwo zwróciło uwagę na to, że wersja kwestionariusza dla osób niepełnoletnich zawiera uzupełnienie o zgodę opiekuna ustawowego na szczepienie osoby niepełnoletniej. W przypadku szczepienia osoby, która ukończyła 16 lat wymagany na kwestionariuszu jest również podpis wyrażający zgodę na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19.

Będą szczepieni Pfizerem

Gdy rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia.

"E-skierowanie otrzymają wszystkie osoby, które ukończyły 16 r.ż. w przypadku osób, które ukończą ten wiek w 2021 r. E-skierowania będą wystawiane po fakcie ukończenia 16 r.ż. w odstępach tygodniowych" - przekazał resort.

Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych. Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, nazywanego białkiem S, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed wirusem SARS-CoV-2. Jest szczepionką dwudawkową.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje