Reklama

Reklama

Syryjczycy w obliczu koronawirusa

Czy koronawirus dotarł do północno-zachodniej Syrii? Tego nie wie nikt. Nie ma testów na wykrywalność wirusa, brakuje środków prewencyjnych, a cała medyczna infrastruktura została zniszczona w wyniku wojny. Tysiące ludzi w nie ma gdzie odbyć kwarantanny, ponieważ nie ma domu lub miejsca, gdzie może się zatrzymać.

Z takim losem mierzy się 2,5 mln syryjskich uchodźców, tłoczących się w północnym Idlib. Pomaga im Polska Misja Medyczna (PMM). 

- To, że nie został zdiagnozowany jeszcze żaden przypadek koronawirusa w Idlibie nie oznacza, że COVID-19 tu nie dotarł. I nie chodzi o sam fakt zagrożenia, ale o brak sprzętu i testów, dzięki którym moglibyśmy potwierdzić obecność wirusa - mówi Mansour Alatrash, lekarz współpracujący z organizacją. 

- Pacjenci mają objawy, które mogą wskazywać na zakażenie, ale bez testów, których w ogóle nie posiadamy, nie potwierdzimy naszych podejrzeń - dodaje Alatrash.

Reklama

Nie ma wody, środków higienicznych ani masek

Oczekuje się, że wkrótce do północno-zachodniej Syrii testy dostarczy Światowa Organizacja Zdrowia, ale nie uzupełni to braków środków ochrony osobistej dla lekarzy. Polska Misja Medyczna wciąż prowadzi zbiórkę na pomoc uchodźcom, którym przyjdzie walczyć z koronawirusem.

Organizacja uruchomiła specjalny SMS charytatywny na pomoc medyczną uchodźcom, w szczególności dzieciom. By pomóc, wystarczy wysłać SMS o treści SYRIA na numer 74465. Koszt to 4 zł + VAT.

Zachowanie norm sanitarnych w obozach jest praktycznie niemożliwe, nie ma w nich dostępu do wody, środków higienicznych czy masek. Istnieje natomiast wiele czynników, które "ułatwią" rozprzestrzenienie się wirusa: duża gęstość zaludnienia, szczególnie w obozach, gdzie każdy namiot zamieszkują dwie lub więcej rodzin. Kanalizacja jest prowizoryczna, toalety są wspólne, umywalki nie istnieją.

- Jeśli epidemia się rozprzestrzeni, będziemy potrzebować zapasów medycznych, pojemnych, nawet prowizorycznych, szpitali, karetek pogotowia do transportu pacjentów i testów, miejsc do kwarantanny, masek i innych środków ochronnych. Kluczową kwestią jest podnoszenie świadomości na poziomie indywidualnym i całej społeczności, a to wymaga rządowych i pozarządowych wysiłków - mówi dr Jamal Khattab, syryjski lekarz z Departamentu Zdrowia w Hama.

Lekarze obawiają się najgorszego

W całej Syrii odnotowano jak dotąd 19 przypadków zarażeń koronawirusem, a dwie osoby zmarły. 

Do tej pory nie zarejestrowano żadnego przypadku w Idlib, ale problem braku wykrywalności osób zarażonych wynika zarówno z zupełnego braku testów, jak i sprzętu. Lekarze obawiają się najgorszego. 

Nie wiedzą, co to jest koronawirus

W północno-zachodniej Syrii szpitale leżą w gruzach, a w obozach stłoczeni są uchodźcy doświadczeni przez dziewięć lat trwającej wojny. Istnieje tam jedna grupa zadaniowa, założona przez kilka organizacji, która ma odpowiadać na zagrożenie COVID-19. 

Według badania, które przeprowadzili koordynatorzy tej grupy, 80 proc. respondentów w obozach w północnej Syrii nie wie, co to jest koronawirus. 

W przypadku rozprzestrzenienia się epidemii na północ Syrii, będzie potrzeba leków i łóżek w szpitalach, a także respiratorów tlenowych. Obecnie jest tam tylko 95 respiratorów tlenowych, a ich szacunkowa potrzebna liczba to 12,5 tys.

Uniknąć katastrofy

W obozach dla uchodźców, gdzie pracuje PMM wraz z syryjskimi lekarzami z Humanitarian Message Organization, zaplanowane są szkolenia, a środki prewencyjne dla pracowników klinki: maski, kombinezony ochronne, żele do dezynfekcji i inne środki medyczne zostały zapewnione. 

Lekarze na miejscu prowadzą dystrybucję plakatów i ulotek dla mieszkańców obozów, ucząc zachowania podstawowych zasad higieny do walki z wirusem. Mieszkańcy obozów zostali powiadomieni przez pracowników o zachowaniu największej ostrożności w kontaktach z innymi. To jednak nie wystarczy.

- By uniknąć katastrofy, musimy działać prewencyjnie i przygotować się na pierwsze przypadki zarażonych. Potrzebne jest przygotowanie miejsc do kwarantanny, środków ochrony osobistej dla personelu oraz przede wszystkim środków medycznych dla leczenia pacjentów - mówi Małgorzata Olasińska-Chart, koordynatorka pomocy dla Syrii w PMM. 

Dołącz do zbiórki i pomóż uchodźcom w walce z koronawirusem.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy