Reklama

Reklama

Światowa Organizacja Turystyki: W 2020 r. możliwy spadek podróży nawet o 80 proc.

Z powodu pandemii koronawirusa w 2020 roku może nastąpić spadek liczby podróży turystycznych na świecie o około 60-80 proc. - szacuje powiązana z Organizacją Narodów Zjednoczonych, Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) z siedzibą w Madrycie.

Z opublikowanego na stronie organizacji raportu wynika, że pandemia miała wpływ na znaczące ograniczenie ruchu turystycznego już w pierwszym kwartale 2020 roku. W porównaniu z takim samym okresem w roku ubiegłym, zanotowano zmniejszenie ruchu o 22 proc.

Trzy możliwe scenariusze

Dokument przewiduje trzy możliwe scenariusze dla światowej branży turystycznej w bieżącym roku. Są one uzależnione od eliminowania przez poszczególne kraje obostrzeń związanych z pandemią. Najbardziej optymistyczna wersja zakłada spadek liczby odbywanych na świecie podróży o 58 proc., a według najgorszego scenariusza zmniejszy się ona o 78 proc.

Reklama

Eksperci UNWTO wskazują, że w konsekwencji ograniczenia ruchu turystycznego, liczba osób odbywających zagraniczne podróże spadnie o 0,85-1,1 mld. Według autorów raportu, ma się to przełożyć na utratę wpływów z eksportu na poziomie 0,91-1,2 bln dolarów.

"Zagrożone są miliony miejsc pracy"

"Świat walczy dziś z bezprecedensowym kryzysem sanitarnym i ekonomicznym, a turystyka jest jednym z najbardziej doświadczonych sektorów. Zagrożone są miliony miejsc pracy" - stwierdził sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili.

Światowa Organizacja Turystyki szacuje, że wskutek kryzysu bezpośrednio zagrożonych utratą pracy w 2020 roku będzie 100-120 mln osób.

Z raportu UNWTO wynika, że choć pozytywnych zjawisk w światowej turystyce należy się spodziewać dopiero od 2021 roku, to jeszcze w 2020 roku oczekiwana jest poprawa sytuacji branży w regionach Azji i Oceanii.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy