Reklama

Reklama

Światowa Organizacja Turystyki: Spadek ruchu turystycznego w kwietniu o 97 proc.

Ruch turystyczny na świecie z powodu pandemii SARS-CoV-2 zmniejszył się w kwietniu o 97 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 roku - poinformowała w poniedziałek (22 czerwca) Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO), która swoją siedzibę ma w stolicy Hiszpanii.

Według tej wyspecjalizowanej agencji ONZ z powodu pandemii COVID-19 w okresie od stycznia do kwietnia 2020 roku zanotowano o 180 mln turystów podróżujących po świecie mniej niż w takim samym okresie 2019 roku.

Pomiędzy styczniem a kwietniem bieżącego roku zanotowano 44-procentowy spadek podróży, co oznacza zmniejszenie obrotów sektora o około 195 mld dolarów.

"Najbardziej doświadczonym pandemią regionem świata w tym okresie była Azja i Oceania, gdzie liczba podróży spadła o 51 proc." - odnotowała UNWTO. 

Trzy możliwe scenariusze

W poniedziałkowym komunikacie władze organizacji przypomniały o majowym dokumencie UNWTO przewidującym trzy możliwe scenariusze dla światowej branży turystycznej w 2020 roku. Są one uzależnione od eliminowania przez poszczególne kraje obostrzeń związanych z pandemią.

Reklama

Najbardziej optymistyczna prognoza UNWTO zakłada spadek liczby odbywanych na świecie podróży o 58 proc. Według najgorszego scenariusza zmniejszy się ona o 78 proc.

Eksperci UNWTO wskazali w majowym raporcie, że w konsekwencji ograniczenia ruchu turystycznego wskutek pandemii, liczba osób odbywających zagraniczne podróże w 2020 roku spadnie o 0,85-1,1 mld. W rezultacie miałoby się to przełożyć na utratę wpływów branży na poziomie 0,91-1,2 bln dolarów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje