Reklama

Reklama

Strefa Gazy: Izraelskie naloty zniszczyły jedyne laboratorium testowe COVID-19

Po izraelskich nalotach na Strefę Gazy i częściowym zniszczeniu tamtejszej kliniki al-Rimal jedyne w enklawie laboratorium Covid-19 nie jest już w stanie przeprowadzać badań przesiewowych - poinformowały władze lokalne.

Klinika al-Rimal, znajdująca się w centrum miasta Gaza, została częściowo zniszczona przez armię izraelską, która zbombardowała również pomieszczenia palestyńskiego ministerstwa zdrowia i biura katarskiego Czerwonego Półksiężyca.

Izraelskie bombardowania "grożą podważeniem wysiłków ministerstwa zdrowia w obliczu epidemii COVID", ponieważ "w szczególności uniemożliwiły dalsze przeprowadzanie testów przesiewowych w laboratorium centralnym" - oświadczył rzecznik ministerstwa zdrowia Aszraf al-Kodra.

"Jedyne laboratorium testowe COVID-19 w Gazie nie działa od czasu zbombardowania kliniki al-Rimal" - napisała na Twitterze Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP).

Reklama

Utrudniona akcja szczepień

Według palestyńskiego resortu zdrowia obecne naloty nie pozwalają jego zespołom na kontynuowanie akcji szczepień przeciwko koronawirusowi.

Przed eskalacją militarną między Hamasem a Izraelem w Gazie przeprowadzano średnio około 1600 testów dziennie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), licząca dwa miliony mieszkańców Strefa Gazy otrzymała do tej pory 122 000 dawek szczepionek, z których ponad połowa nie została podana.

Według WHO w sumie w enklawie zdiagnozowano 103 000 zakażenia koronawirusem. Zmarło 930 osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama