W weekend w Czechach i na Słowacji rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Nasi południowi sąsiedzi wybrali inną drogę niż Polacy. Poza medykami i seniorami jako pierwsi zaszczepili się najważniejszy politycy. Dali przykład, że szczepionka jest bezpieczna.
Na Słowacji szczepienia rozpoczęły się już w sobotę. Pierwszym Słowakiem, który otrzymał szczepionkę przeciwko COVID-19 był lekarz chorób zakaźnych Vladimir Krczmery. Po nim w szpitalu w Nitrze zaszczepiono kilkoro członków Komisji Pandemicznej i przedstawicieli rządu.
W sumie zaszczepieni zostali m.in. minister sprawiedliwości Maria Kolikova, minister edukacji Branislav Gröhling, minister pracy Milan Krajniak, minister transportu Andrej Doleżal, minister kultury Natalia Milanova i odpowiedzialny za środowisko Jan Budaj.
Słowacki premier Igor Matovicz i minister obrony Jaroslav Nad po uzyskaniu pozytywnego testu na obecność koronawirusa nie wzięli udziału w szczepieniu.
W niedzielę pod okiem obiektywów zaszczepiła się także słowacka prezydentka Zuzana Czaputova.
Z kolei pierwszą osobą zaszczepioną w Czechach był premier Andrej Babisz. Pierwsza partia 10 tys. szczepionek firm Pfizer i BioNTech dotarła do Czech w sobotę, ale szczepienia rozpoczęto w niedzielę. Szczepionki przekazano do czterech szpitali w Pradze i trzech w Brnie.
Andrej Babisz przekonywał, że szczepionka jest nadzieją na powrót do normalności. Premier poinformował także, że po zwiększeniu zamówienia w firmach Pfizer i BioNTech Republika Czeska otrzyma łącznie osiem milionów dawek. W ocenie premiera kampania szczepień potrwa dziewięć miesięcy.
Następną osobą po premierze Babiszu, jaką zaszczepiono w szpitalu wojskowym w Pradze, była urodzona w 1925 r. na Wołyniu Emilia Rzepikova, która uczestniczyła w II wojnie światowej jako żołnierz I Czechosłowackiego Korpusu Armijnego.
W Szpitalu Uniwersyteckim w Brnie został zaszczepiony minister zdrowia Jan Blatny, który przed objęciem funkcji ministerialnych pracował w tej placówce.
W niedzielę czeski prezydent Milosz Zeman w wywiadzie dla telewizji CNN Prima News kolejny raz potwierdził, że planuje się zaszczepić przeciw COVID-19.
- Nie będę robił z tego żadnego telewizyjnego show przed kamerami - powiedział 76-letni czeski prezydent. Polityk zapowiedział, że poczeka na swoją kolej. - Pierwsi są pracownicy medyczni, a potem będę ja razem z innymi obywatelami. Chciałbym się zaszczepić tylko raz, ponieważ nie lubię igieł - dodał Zeman.