Reklama

Reklama

Słowacja: Zmiana zasad kwarantanny po wjeździe do kraju. Sąd zawiesił przepisy

Do tej pory niezaszczepieni przeciw COVID-19 musieli iść na kwarantannę zaraz po tym, jak wjechali na Słowację. Jednak tamtejszy Sąd Konstytucyjny (US) zawiesił w środę przepisy wprowadzające taki obowiązek. Do czasu oficjalnej publikacji tej decyzji nadal wiążące są obowiązujące od 9 lipca przepisy o kwarantannie.

Decyzja US ma zostać opublikowana w ciągu najbliższych dni. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami wszystkie osoby przyjeżdżające na Słowację muszą wypełnić elektroniczny formularz wjazdu, a osoby niezaszczepione, z pewnymi wyjątkami, mają obowiązek spędzić co najmniej pięć dni w kwarantannie.

Przeciwko przepisom tym na granicach z Czechami i Węgrami dochodziło do protestów, a stowarzyszenia hotelarzy zwracały uwagę, że turyści z Polski, Czech i Węgier masowo odwołują rezerwacje wakacyjnych pobytów.

Czytaj też: GIS zapowiada zasady dla niezaszczepionych. "Analizujemy zachowania społeczne"

Reklama

Polska na liście zielonych państw

Po publikacji decyzji sądu, mają obowiązywać przepisy, które uzależniać będą ewentualną kwarantannę od kraju, z którego przyjeżdża się na Słowację. Wcześniej były one podzielone na trzy kategorie, wynikające z poziomu zagrożenia epidemicznego. Polska, podobnie jak większość państw UE, oznaczona była kolorem zielonym i do przekroczenia granicy ze Słowacją wystarczał negatywny test na obecność koronawirusa, certyfikat o szczepieniach lub o przechorowaniu Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Osoby, które nie spełniały tych wymagań, musiały poddać się kwarantannie, ale można było ją zakończyć natychmiast po przyjeździe, wykonując test na obecność koronawirusa.

Czytaj też:

Francja: Prezydent zapowiedział ograniczenia. Prawie milion chętnych na szczepienie

Burze stają się coraz bardziej intensywne. Czas się zacząć przyzwyczajać

Reklama

Reklama

Reklama