Reklama

Reklama

Słowacja wysyła Sputnika V na badania. Rosja domaga się odebrania zamówionych dawek

Minister zdrowia Słowacji, Vladimir Lengvarski, poinformował, że jego kraj przygotował już przesyłkę z rosyjską szczepionką Sputnik V do zbadania na Węgrzech. Rosjanie domagają się jednocześnie od Bratysławy odebrania 150 tys. zamówionych dawek preparatu.

- Wciąż liczymy na to, że w związku z zainteresowaniem szczepieniami Sputnikiem na Słowacji będziemy mieli w naszym kraju rosyjską szczepionkę - powiedział minister Lengvarski na konferencji prasowej. Na pytanie, czego spodziewa się po testach w węgierskich laboratoriach, odpowiedział, że chodzi o profesjonalną opinię na temat specyfiku. Oświadczył, że nie podpisze zgody na wykorzystywanie szczepionki, jeżeli będzie mieć wątpliwości co do bezpieczeństwa słowackich obywateli.

Rosjanie żądali zwrotu

Strona węgierska zaproponowała zbadanie przesłanej na Słowację rosyjskiej szczepionki, gdy słowacki Państwowy Instytut Kontroli Leków (SUKL) uznał, że brakuje mu jej dokumentacji, a Sputnik V został zbadany w laboratorium biomedycyny Słowackiej Akademii Nauk.

Reklama

Rosjanie uznali, że tym samym umowa została naruszona i zażądali zwrotu 200 tys. dawek Sputnika V. Minister zdrowia poinformował, że na posiedzeniu rządu w środę nie było mowy o ewentualnym odesłaniu szczepionek.

Minister obrony Jaroslav Nad podał z kolei, że Moskwa wezwała Bratysławę do odbioru przygotowanej dla niej nowej partii 150 tys. dawek szczepionki.

Zobacz także: Dania rezygnuje ze stosowania szczepionki AstraZeneca

Publikacja umowy niemożliwa

- Umowy o dostawach szczepionki Sputnik na Słowację nie można opublikować z uwagi na znajdującą się w niej klauzulę, że pokazanie dokumentu osobom trzecim wymaga zgody strony rosyjskiej - powiedział Lengvarski. Poinformował też, że dokument ten przekazał m.in. prezydent Zuzanie Czaputovej.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne