Reklama

Reklama

Słowacja: Seniorzy dostaną pieniądze za szczepienie

Słowacja walczy z pandemią. Wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, które zdecydują się zaszczepić do 15 stycznia 2022 r., otrzymają 200 euro. Jeszcze więcej dostaną seniorzy, którzy są już zaszczepieni lub zamierzają przyjąć trzecią dawkę. Pierwsze wypłaty mają dotrzeć jeszcze w grudniu - zdecydował słowacki parlament, przyjmując w czwartek ustawę.

Pierwotny projekt zakładał, że każda zaszczepiona osoba lub zarejestrowana w systemie szczepień dostanie bon w wysokości 500 euro, który można byłoby przeznaczać na niektóre usługi, kulturę lub zakupy.

Pomysłodawca gratyfikacji dla zaszczepionych minister finansów i były premier Igor Matovicz chciał w ten sposób zrekompensować części przedsiębiorców straty związane z pandemią, ale na takie rozwiązanie nie znalazł wystarczającej większości w parlamencie.

Szczepienia na Słowacji

Po ustaleniach w koalicji rządzącej posłowie ostatecznie zmienili wysokość finansowej motywacji szczepień, która wypłacana będzie w gotówce. Osoby starsze należą do najbardziej narażonych na zachorowanie grup obywateli, stanowią też największą grupę wśród hospitalizowanych.

Reklama

Słowacja ma jeden z najniższych odsetek osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 45 proc. mieszkańców. Trzecią dawkę przyjęło niecałe 10 proc. z nich. Prawo do uchwalonych przez parlament dodatków ma trochę mniej niż 1 milion 300 tysięcy osób. 200 euro na Słowacji, to około dwóch piątych średniej emerytury.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy