Reklama

Reklama

Słowacja: Przywileje dla zaszczepionych. Przyjęto ustawę

Korzyści dla zaszczepionych w przypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej przewiduje poprawka do ustawy o zdrowiu publicznym przyjęta w niedzielę przez słowacki parlament. Od kilku dni w Bratysławie trwały protesty przeciwko temu rozwiązaniu.

Pierwotna wersja poprawki proponowanej przez ministra zdrowia Vladimira Lengvarskiego została złagodzona i lista korzyści dla osób zaszczepionych będzie krótsza niż pierwotnie zakładano.

Wstęp na imprezy, do restauracji i fryzjera

Poprawka pozwala regionalnym władzom higienicznym w przypadku zagrożenia epidemicznego na czasowe umożliwienie uczestnictwa w imprezach masowych wyłącznie osobom zaszczepionym lub mającym negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i ozdrowieńcom. To samo dotyczy wstępu do restauracji, salonów fryzjerskich lub centrów fitness.

Testy antygenowe mają kosztować 5 euro, ale nie będą szeroko dostępne. Testy PCR będą wykonywane jedynie w wypadku kontaktu z osobą zakażoną lub przy wystąpieniu objawów Covid-19.

Reklama

Zrównanie osób zaszczepionych z tymi, które będą musiały okazywać wyniki testów, podzieliło koalicję tworzącą gabinet Eduarda Hegera.

Wyślą ustawę do Sądu Konstytucyjnego

Ostatecznie doszło do kompromisu i testy częściowo będą finansowane z budżetu państwa. Bez nich będzie można wejść do sklepów spożywczych, drogerii lub aptek.

Partie opozycyjne zapowiedziały skierowanie nowelizacji ustawy do Sądu Konstytucyjnego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy