Reklama

Reklama

Słowacja: Dostarczona partia Sputnika V inna niż substancja opisana przez "The Lancet"

​Słowacki Państwowy Instytut Leków (SUKL) ogłosił, że dostarczona 1 marca partia Sputnika V - rosyjskiej szczepionki przeciwko COVID-19 - różni się od substancji opisanej w czasopiśmie medycznym "The Lancet". Nie zdecydowano, czy można używać tego preparatu.

SUKL potwierdził, że partie Sputnika V różnią się miedzy sobą, a szczepionki, które otrzymała Słowacja, są inne, niż te prezentowane w "The Lancet" i analizowane przez Europejską Agencją Leków (EMA).

"Według publikowanych informacji Sputnik V ma być używany w około 40 krajach świata, ale te szczepionki łączy tylko nazwa" - zaznaczył SUKL. Specjaliści Instytutu potwierdzili także, że producent nie przekazał ok. 80 proc. wymaganej dokumentacji związanej z preparatem.

Zobacz także: Minister zdrowia Czech odwołany. Poszło o Sputnika V

Sputnik spowodował dymisję

Reklama

Były premier Słowacji i aktualny minister finansów Igor Matovicz, który sprowadził rosyjską szczepionkę, poleciał w czwartek do Moskwy na rozmowy z dostawcą preparatu. Nie ujawnił celu rozmów, ale napisał w sieci społecznościowej, że "ktoś chce zapobiec używaniu Sputnika V na Słowacji".

Matovicz zapewnił, że zrobi wszystko, aby ludzie mogli zacząć szczepić się rosyjskim preparatem.

Potajemne sprowadzenie szczepionki na Słowację wywołało ostry kryzys w koalicji rządowej i ostatecznie kosztowało Matovicza stanowisko premiera. O czwartkowej podróży polityka do Moskwy wiedzą zarówno premier Eduard Heger, jak i minister spraw zagranicznych Ivan Korczok.

Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje