Reklama

Reklama

Skuteczność szczepionek Pfizera i AstraZeneki przeciwko Delcie. Najnowsze badania

Naukowcy z Public Health England dowodzą, że skuteczność dwóch dawek szczepionki Pfizer-BioNTech w zapobieganiu wariantowi Delta oceniono na 88 proc. Natomiast skuteczność szczepionki Oxford-AstraZeneca ma wynosić 67 proc.

Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że szczepionki Pfizera i AstraZeneki są prawie równie skuteczne przeciwko dominującemu obecnie wariantowi wariantowi Delta koronawirusa jak przeciwko poprzednio dominującemu wariantowi Alfa.

W artykule opublikowanym w środę w tygodniku "New England Journal of Medicine" naukowcy z Public Health England (PHE) przyznali jednak, że jedna dawka tych szczepionek nie zapewnia wystarczającej ochrony.

Jaka skuteczność?

Skuteczność dwóch dawek szczepionki Pfizer-BioNTech w zapobieganiu symptomów choroby spowodowanej przez wariant Delta oceniono na 88 proc. w porównaniu z 93,7 proc. przeciwko wariantowi Alfa.

Reklama

Natomiast skuteczność w zwalczaniu wariantu Delta dwóch dawek szczepionki Oxford-AstraZeneca ma wynosić 67 proc. Wcześniej oceniano ją nieco niżej, na 60 proc. Skuteczność tej szczepionki przeciwko wariantowi Alfa ma wynosić 74,5 proc.

Wcześniej PHE oceniała, że jedna dawka szczepionki obu producentów jest skuteczna przeciwko wariantowi Delta w 33 proc. Obecnie oceniono ją dla Pfizera na 36 proc. a dla Astra Zeneki na 30 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy