Reklama

Reklama

Są kolejne wyniki badań Polaków, którzy wrócili z Wuhanu

W próbkach pobranych od 30 obywateli, którzy w niedzielę wrócili z Chin, nie stwierdziliśmy koronawirusa - poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że wszystkie te osoby czują się bardzo dobrze i u żadnej z nich nie ma objawów infekcji.

Na lotnisku we Wrocławiu w niedzielę wieczorem wylądowały dwa samoloty wojskowe z 30 Polakami, którzy wrócili z Wuhanu, gdzie panuje epidemia koronawirusa. Pasażerowie zostali przewiezieni na badania i obserwację do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Obecnie hospitalizowanych 10 osób

Pierwsze badania nie potwierdziły obecności koronawirusa. Kolejne wykonano w czwartek, o ich wynikach poinformował wiceminister na piątkowej konferencji w Warszawie.

"W dzisiejszych próbkach pobranych od 30 obywateli, którzy w niedzielę wrócili z Chin, nie stwierdziliśmy koronawirusa" - podał.

Reklama

Dodał, że obecnie w kraju jest hospitalizowanych 10 osób z podejrzeniem obecności koronawirusa, kwarantanną jest objętych 13 osób, a nadzorem epidemiologicznym 1068.

"To trochę więcej w porównaniu do poprzedniej konferencji, ale jest to naturalne, bo do Polski przemieszczają się obywatele z Chin, którzy są objęci przez służby sanitarne kwarantanną" - powiedział.

Wiceminister zapewnił też, że wszystkie służby są w pełnej gotowości. "Dwa dni temu odwiedziłem szpitalne oddziały ratunkowe w Warszawie, warszawską stację pogotowie. Tak, jak zawsze powtarzam, jeżeli pojawi się koronawirus w Polsce, jesteśmy na to przygotowani" - stwierdził.

Przebadano 87 próbek

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, dr n. med. Grzegorz Juszczyk, poinformował, że od ubiegłego czwartku zbadano łącznie 87 próbek.

"Ja też z radością oznajmiam, że praktycznie we wszystkich próbkach, które trafiły w ciągu ostatniego tygodnia do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, nie stwierdziliśmy obecności koronawirusa" - powiedział dr Juszczyk na konferencji w Ministerstwie Zdrowia.

Podał, że zarejestrowano 90 próbek, przy czym zakończono badania 87 z nich. Pozostałe trzy próbki pochodzą z piątku. "We wszystkich 87 próbkach nie stwierdzono obecności koronawirusa" - poinformował.

Dyrektor NIZP-PZH wymienił miasta, z których próbki trafiły do instytutu: Wrocław, Rzeszów, Łódź, Białystok, Lublin, Chorzów, Kraków, Ostróda, Wałbrzych, Cieszyn i Szczecin.

"Pokazuje to czujność, która nie ustaje, w każdym mieście w Polsce. Te próbki są przekazywane przez lekarzy z oddziałów zakaźnych, szpitali zakaźnych" - powiedział Juszczyk. Przypomniał, że badania próbek na obecność koronawirusa są prowadzone w Polsce od ubiegłego czwartku.

Podkreślił, że badania są prowadzone z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa zarówno wobec materiału, jak i dla personelu. Podziękował zespołowi, który bada próbki.

Mówił, że ostatni tydzień można podsumować stwierdzeniem: "Brak koronawirusa i pełna gotowość diagnostyczna".

Już ponad 630 ofiar koronawirusa na świecie

Jak poinformował Główny Inspektorat Sanitarny, łącznie od 31 grudnia 2019 r. do 7 lutego 2020 r. zanotowano 31,5 tys. laboratoryjnie potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem 2019-nCoV na świecie, głównie w Chinach. Z powodu nowego koronawirusa zarejestrowano w tym czasie 638 zgonów.

Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel i duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy