Reklama

Reklama

Rosyjska szczepionka Sputnik V skuteczna w 91,6 proc.

Ostatnia faza badań klinicznych nad rosyjską szczepionką przeciwko COVID-19 Sputnik V wykazała jej skuteczność na poziomie 91,6 proc. Wyniki zostały opublikowane w brytyjskim czasopiśmie naukowym "The Lancet".

Jak wynika z danych naukowców moskiewskiego Instytutu im. Gamelei, w trzeciej fazie badań klinicznych wzięło udział ponad 21 tys. uczestników, z czego 16 tys. otrzymało szczepionkę w dwóch dawkach na przestrzeni 21 dni, zaś 5 tys. - placebo.

Reklama

W grupie zaszczepionych w okresie 21 dni po otrzymaniu szczepionki wykryto 16 przypadków objawowego COVID-19, zaś w grupie, której podano placebo - 62. Wśród zaszczepionych nie było ani jednego przypadku poważnej choroby.

Zmarło czworo uczestników

Czworo uczestników badania zmarło, z czego trzech w grupie, która otrzymała szczepionkę. Według autorów artykułu w "The Lancet" ich zgony nie były związane z podaniem preparatu. 

Wystąpiły też 45 poważne incydenty zdrowotne, ale również one - jak podkreślono - nie miały związku ze szczepionką.

Oparta na podobnej technologii co AstraZeneca

Sputnik V to szczepionka wektorowa, zawierająca białko szczytowe wirusa SARS-CoV-2 wewnątrz sztucznie stworzonych niegroźnych adenowirusów Ad26 i Ad5. Na podobnej technologii oparte są też m.in. szczepionki firmy AstraZeneca oraz Johnson&Johnson, które wykazały jednak dotąd słabszą skuteczność.

Artykuł w brytyjskim czasopiśmie to pierwsze wyniki badań Sputnika V w piśmie w systemie peer-review - recenzji naukowych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama