Reklama

Reklama

Rosyjska szczepionka. Komisja Europejska: Nie prowadzimy rozmów

Komisja Europejska poinformowała, że nie prowadzi rozmów z producentami rosyjskiej szczepionki Sputnik V na temat dostaw tego preparatu do Unii Europejskiej.

- Obecnie nie ma żadnych rozmów pomiędzy unijnym zespołem negocjacyjnym a producentem rosyjskiej szczepionki - powiedział rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.

Jak dodał, unijna strategia dotycząca szczepionek przeciwko COVID-19 jest strategią 27 państw członkowskich. - To oznacza, że jest ona ustalona razem przez państwa członkowskie i Komisję Europejską. Kraje UE i KE mogą zdecydować razem, że chcą poszerzyć istniejące portfolio szczepionkowe - zaznaczył rzecznik.

Nieoficjalne informacje

Agencja Reutera wskazała w poniedziałek, że choć UE publicznie odrzuciła rosyjską globalną kampanię szczepionkową przeciwko koronawirusowi, traktując ją jako chwyt propagandowy Kremla, to jednak za kulisami kontaktuje się z Moskwą w sprawie Sputnika V.

Reklama

Urzędnik unijny, który negocjuje z producentami szczepionek w imieniu Wspólnoty, powiedział agencji Reutera, że rządy państw UE rozważają rozpoczęcie rozmów z twórcami Sputnika V i że rozpoczęcie tego procesu wymagałoby wniosków czterech krajów Unii.

Które kraje stosują Sputnika?

Węgry i Słowacja kupiły już rosyjski preparat, Czechy są nim zainteresowane, a Włochy rozważają użycie największego w kraju bioreaktora produkującego szczepionki w fabryce ReiThera pod Rzymem, aby produkować Sputnik V.

UE podpisała dotychczas umowy z sześcioma zachodnimi producentami szczepionek i rozpoczęła rozmowy z dwoma kolejnymi. Jak dotąd zatwierdziła cztery szczepionki. Pomimo tego szczepienia w UE idą wolno z powodu braku preparatów, za co krytykowana jest Bruksela.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy