Reklama

Reklama

Rośnie zagrożenie koronawirusem. Szwajcaria i Japonia odwołują plany

Coroczna Międzynarodowa Wystawa Wynalazków, została przesunięta o sześć miesięcy z powodu epidemii koronawirusa. W związku zagrożeniem nastąpiły też zmiany przed kwalifikacjami do igrzysk w Tokio.

Coroczna Międzynarodowa Wystawa Wynalazków, która miała odbyć się w Genewie w dniach 25-29 marca, została przesunięta o sześć miesięcy z powodu epidemii koronawirusa - poinformowali w poniedziałek organizatorzy, wyjaśniając, że połowa wystawców pochodzi z Azji.

"Kierownictwo wystawy zdecydowało postąpić rozważnie i przełożyć największe tego typu wydarzenie na świecie do września" - przekazano w oświadczeniu, nazywając koronawirusa "bardzo ważnym uczestnikiem" imprezy.

Organizatorzy wystawy, która miała się odbyć już po raz 48. w centrum wystawienniczym Palexpo, powołali się na trudności, które mają wynalazcy planujący swoje podróże.

Reklama

Dodali, że jedna trzecia azjatyckich wystawców pochodzi z Chin kontynentalnych i jedna trzecia z Hongkongu.

Problemy sportowe

Z powodu rosnącego zagrożenia koronawirusem Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) zdecydowała o przeniesieniu z Kazachstanu do Uzbekistanu mistrzostw Azji, które mają być ostatnią kwalifikacją sportowców z tego regionu świata do igrzysk w Tokio.

Z obawy pandemii koronawirusa Kazachstan praktycznie do zera ograniczył podróże z Chin i innych państw Azji Południowo-Wschodniej, dlatego IWF musiał przenieść zawody do innego państwa. Zdecydowano, że odbędą się w terminie 16-25 kwietnia w Taszkiencie.

Z powodu epidemii Federacja Lekkoatletyczna Azji odwołała także halowe mistrzostwa kontynentu, które w drugiej połowie lutego miały się odbyć w chińskim mieście Hangzhou. Wcześniej zagrożenie koronawirusem spowodowało, że odwołano lub zawieszono szereg innych imprez sportowych w Chinach. M.in. na 2021 rok przeniesiono halowe lekkoatletyczne mistrzostwa świata, które miały się odbyć w Nanjingu w dniach 13-15 marca.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) także odstąpiła od organizacji w marcu wyścigu Formuły E na torze w Sanya. Zawieszone na czas nieokreślony zostały turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich w Tokio w koszykówce, badmintonie i boksie. Na 2021 rok został także przeniesiony turniej golfowy LPGA Tour.

Wirus z Wuhan

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według oficjalnych danych w Chinach kontynentalnych potwierdzono dotychczas ponad 65 tys. przypadków zakażenia i ponad 1700 zgonów. Władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan i wprowadziły ograniczenia w przemieszczaniu się w szeregu okolicznych miast.

Wirus przedostał się jednak poza granice Chin. Dotychczas ponad 500 przypadków potwierdzono w kilkunastu innych państwach. W Japonii w czwartek odnotowano pierwszy zgon z powodu koronawirusa.

Mimo odwoływania kolejnych zawodów w Azji, organizatorzy igrzysk olimpijskich zapewniają, że te się odbędą i nie są zagrożone. Zaplanowane są w Tokio na 24 lipca - 9 sierpnia. (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy