Reklama

Reklama

Rosja: Liczba zakażeń koronawirusem zbliża się do 450 tys.

W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 8726 przypadków koronawirusa, łączna liczba zakażeń wykrytych od początku epidemii sięgnęła 449 834 - poinformował w piątek sztab rządowy. Liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 5528, gdyż od czwartku zmarły 144 osoby.

Dobowy przyrost infekcji jest niższy niż poprzedniego dnia, gdy nowych zachorowań było 8831. 37,1 proc. osób, u których zdiagnozowano koronawirusa, nie miało objawów choroby.

Reklama

Od początku epidemii wyzdrowiało 212 680 osób. 8057 wyleczonych pacjentów opuściło szpitale w ciągu ostatniej doby. Według obliczeń sztabu liczba wyleczonych stanowi teraz 47,3 proc. spośród wszystkich zachorowań.

Liczba przeprowadzonych od początku pandemii testów przekroczyła 12 mln, od czwartku wykonano ich 320 tys.

W Moskwie trzeci dzień z rzędu liczba wykrytych w ciągu doby infekcji nie przekracza 2 tys. - w piątek poinformowano o 1855 przypadkach. Łączna liczba zakażeń w stolicy Rosji odnotowanych od marca wynosi teraz ponad 191 tys. Na Moskwę przypada około 43 proc. ogółu zakażeń w Rosji.

Kolejne łagodzenie ograniczeń

Niemniej władze stolicy rozważają kolejne łagodzenie ograniczeń związanych z pandemią. Mer Siergiej Sobianin powiedział, że plan w tej sprawie zostanie przedstawiony w przyszłym tygodniu. Wyraził jednak przekonanie, że do 1 lipca większość obecnych restrykcji nie będzie już obowiązywać.

W Moskwie nadal nie działa większość zakładów usługowych, zamknięte są kina, teatry, muzea, kawiarnie i restauracje. Mieszkańcy wychodzą na spacery po mieście według specjalnego grafiku, a do wyjechania na miasto samochodem muszą otrzymać przepustkę (kod elektroniczny). Sobianin ocenił, że do zwykłego życia Moskwa wróci całkowicie mniej więcej za rok, a maseczki ochronne trzeba będzie nosić aż do momentu wynalezienia szczepionki na koronawirusa.

Tymczasem na 1 lipca w Rosji wyznaczono ogólnokrajowe głosowanie w sprawie zmian w konstytucji, pozwalających m.in. obecnemu prezydentowi Władimirowi Putinowi na ubieganie się o kolejne kadencje prezydenckie. Tydzień wcześniej, 24 czerwca, odbędzie się w Moskwie na placu Czerwonym przełożona z 9 maja uroczysta defilada wojskowa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje