Reklama

RMF: ​Globalna fala bezrobocia spowodowana pandemią. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Przez świat przetacza się fala radykalnego wzrostu bezrobocia. Stany Zjednoczone informują o 14 procentach osób bez pracy, Irlandia aż o 28 proc. We Francji bezrobocie jest najwyższe od 10 lat. W Polsce, przez stosunkowo długi okres wypowiedzenia, fali bezrobocia możemy spodziewać się dopiero w lipcu.

Koronawirus zbiera bardzo bolesne żniwo w gospodarce. Kolejne kraje informują o rekordowo wysokiej liczbie bezrobotnych. Wszystko spowodowane jest pandemią koronawirusa, która negatywnie odbiła się na wielu gałęziach gospodarki.

W Polsce jest źle, ale jeszcze nie bardzo źle, przynajmniej jeśli popatrzymy na oficjalne statystyki i informacje z zakładów pracy. Oficjalnie bezrobocie w Polsce nie rośnie. Głównie dlatego, że większość pracowników etatowych ma zapisany w umowie nawet trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

U nas wzrostu bezrobocia można spodziewać się dopiero w okolicach lipca. Ministerstwo Pracy ostrzega, że na koniec roku stopa bezrobocia może w Polsce wzrosnąć z 5 do nawet 10 proc. Chyba że okaże się, iż dobrze zadziałała tzw. tarcza finansowa. Chodzi o organizowany przez rządowy program Polski Fundusz Rozwoju pożyczek, których firmy nie będą musiały w 3/4 spłacać, jeżeli przez rok nikogo nie zwolnią. 

Reklama

Krzysztof Berenda

Opracowanie: Justyna Lasota-Krawczyk

Czytaj na stronie RMF24.pl

RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama