Reklama

Reklama

Referendum później. Przyczyną koronawirus

W związku z kryzysem na tle szerzenia się koronawirusa we Włoszech rząd zdecydował w czwartek o przełożeniu na późniejszy termin rozpisanego na 29 marca referendum, w którym obywatele mają wypowiedzieć się na temat ustawy o redukcji liczby parlamentarzystów.

Decyzja zapadła podczas kolejnego posiedzenia Rady Ministrów, zwołanego dla przedyskutowania kroków prewencyjnych podejmowanych, by ograniczyć szerzenie się wirusa. Ogłosił ją premier Giuseppe Conte.

Nowego terminu referendum szef rządu nie podał.

Zmniejszenie liczebności Izby Deputowanych i Senatu to jeden z flagowych punktów programu współrządzącego Włochami antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd. Ustawa została w 2019 roku przyjęta przez obie izby parlamentu, a obecnie wymaga zatwierdzenia w referendum, bo wniosek o jego rozpisanie wniosła grupa 71 senatorów.

Reklama

Ustawa przewiduje zmniejszenie liczby deputowanych z 630 do 400, a senatorów z 315 do 200. Liczba parlamentarzystów zostałaby zatem zmniejszona o 345. Wnioskodawcy argumentowali, że taka redukcja przyniesie 100 milionów euro oszczędności rocznie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL