Reklama

Reklama

Raport: Wysoka skuteczność szczepień przeciw COVID-19 w zapobieganiu zakażeniom i hospitalizacjom

Szczepienie przeciw COVID-19 w ponad 70 proc. zapobiega zakażeniu w przypadku przyjęcia jednej dawki, a w 88 proc. po uzyskaniu pełnej ochrony - ogłosił w raporcie włoski Instytut Służby Zdrowia, przedstawiając uśrednione ujęcie dla różnych szczepionek. Przyjęcie preparatu w wysokim stopniu chroni też przed hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19.

Raport sporządzono na podstawie badań w ostatnich 30 dniach, tj. już w czasie szerzenia się wariantu Delta koronawirusa. Ich wyniki przedstawia w poniedziałek dziennik "Corriere della Sera".

Wskazano na ponad 80-procentową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji po jednej dawce. Po przyjęciu dwóch dawek wzrasta ona do 94,6 proc.

Jeszcze większą skuteczność preparaty mają w zapobieganiu ryzyku leczenia na intensywnej terapii - wynosi ona 88 proc. po jednej dawce i 97,3 proc. po zakończeniu szczepień.

Jeśli chodzi o zgony, to skuteczność szczepienia obliczono na 79 proc. po pierwszej dawce i 95,8 proc. po dwóch lub preparacie jednodawkowym.

Reklama

Liczba wykonanych we Włoszech szczepień przekroczyła 61,5 miliona. Zakończyło je ponad 27 mln osób, czyli ponad połowa ludności.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy