Reklama

Reklama

Przypadki zapalenia mięśnia sercowego u zaszczepionych Pfizerem i Moderną. EMA bada sprawę

U osób zaszczepionych preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna wystąpiły przypadki zapalenia mięśnia sercowego. Teraz badają je eksperci Europejskiej Agencji Leków. - Obecnie nic nie wskazuje na związek tych przypadków ze szczepionką - zastrzega EMA.

Jak dodał europejski regulator, częstsze występowanie zapalenia mięśnia sercowego stwierdzono z kolei w związku z samą chorobą COVID-19. Agencja nie podała, ile przypadków zapalenia mięśnia sercowego objęła swoim badaniem.

Według informacji przekazanej dpa przez EMA stwierdzone przypadki zarejestrowano u osób zaszczepionych preparatami stworzonymi w oparciu o technologię mRNA. Wśród szczepionek dopuszczonych dotąd do użytku w Unii Europejskiej są to preparaty Moderny oraz Pfizer/BionNTech.

Doniesienia z Izraela

W ostatnim czasie ministerstwo zdrowia Izraela, gdzie korzysta się niemal wyłącznie ze szczepionki Pfizer/BionTech, poinformowało, że przeanalizuje niewielką liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego u osób szczepionych tym preparatem. Podkreślono, że nie jest jasne, czy liczba przypadków jest powyżej normy i czy ma związek ze szczepieniem.

Reklama

Chodzi o 62 przypadki zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad pięciu mln zaszczepionych osób, głównie po drugiej dawce preparatu i u mężczyzn poniżej 30. roku życia. Jak pisze dpa, dwie osoby - kobieta i mężczyzna - zmarły.

Kardiolog odpowiada

Kardiolog z Monachijskiej Kliniki Schwabing Bernhard Nagel wyjaśnił agencji dpa, że zapalenie mięśnia sercowego występuje zazwyczaj u mężczyzn poniżej 50. roku życia. 

- Moim zdaniem jest mało prawdopodobne, że szczepionka mRNA ma związek z tym schorzeniem. Ponadto ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest większe i stwarza większe zagrożenie w przypadku zachorowania na COVID-19 - powiedział. Jak dodał, w większości przypadków zapalenie mięśnia sercowego da się powodzeniem wyleczyć lekami.

***

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy