Reklama

Przez koronawirusa Anioł Pański i audiencja generalna bez wiernych

Dwa najważniejsze punkty niedzielnego porządku tygodnia w Watykanie odbędą się bez udziału wiernych. Modlitwę Anioł Pański i audiencję generalną papież poprowadzi ze swojej biblioteki. Będzie to transmisja wideo.

Niedzielna modlitwa Anioł Pański i środowa audiencja generalna papieża Franciszka odbędą się bez udziału wiernych i będą transmitowane z papieskiej biblioteki - ogłosił w sobotę Watykan. Kroki te podjęto w związku z kryzysem na tle szerzenia się koronawirusa.

Taka decyzja nie ma precedensu.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało: "Odnośnie wydarzeń najbliższych dni, modlitwa Anioł Pański Ojca Świętego w niedzielę ósmego marca odbędzie się w bibliotece Pałacu Apostolskiego, a nie na placu w oknie. Modlitwa będzie transmitowana przez Vatican News i na ekranach na placu Świętego Piotra".

Reklama

Ponadto ogłoszono, że modlitwa zostanie udostępniona przez watykańskie media tym redakcjom, które o to poproszą, by - jak głosi nota - "umożliwić udział wiernym".

"Decyzja ta jest konieczna"

Podobny przebieg będzie miała najbliższa audiencja generalna Franciszka w środę, 11 marca. Również będzie tylko transmitowana z papieskiej biblioteki.

"Decyzja ta jest konieczna, by uniknąć ryzyka szerzenia się wirusa COVID-19 wśród zgromadzonych ludzi podczas kontroli bezpieczeństwa przy wejściu na plac, o co poprosiły także władze włoskie" - oświadczył Watykan.

Ogłosił też, że zgodnie z zaleceniami dyrekcji watykańskiej służby zdrowia do niedzieli, 15 marca, zawieszony będzie udział wiernych w porannych mszach odprawianych przez papieża w kaplicy Domu Świętej Marty, w którym mieszka. Franciszek będzie odprawiał msze prywatnie - wyjaśniono.

W piątek potwierdzony został pierwszy przypadek koronawirusa w Watykanie. Nieznane są żadne szczegóły dotyczące tego zachorowania.

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy