Reklama

Przepełnione szpitale w Czechach. Pacjentka z Uścia nad Orlicą trafi do Polski

W poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano do Polski ma zostać przewieziona pacjentka ze szpitala w Uściu nad Orlicą - poinformował hejtman (odpowiednik marszałka województwa) pardubickiego kraju (województwa) Martin Netolicky. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że chora miałaby trafić do szpitala w Raciborzu na Śląsku. Sytuacja w czeskich placówkach jest niezwykle trudna.

Netolicky napisał, że trwają ostatnie przygotowania, w tym uzyskiwanie zgody rodziny.

W rozmowie z czeską telewizją publiczną CT24 powiedział, że procedura administracyjna jest długotrwała i ociężała. Lekarze zakwalifikowali do transportu do Polski także jednego pacjenta ze szpitala w Pardubicach, ale w poniedziałek okazało się, że jego stan zdrowia wyklucza już możliwość przewozu - zauważył Netolicky.

Będzie pacjentką w Raciborzu?

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, chora z COVID-19 ze szpitala w Uściu nad Orlicą miałaby trafić do szpitala w Raciborzu.

Rzeczniczka spółki, która zawiaduje szpitalami w kraju pardubickim, Katerzina Semradova, powiedziała, że poza uzyskaniem zgody rodziny potrzebne jest przetłumaczenie na język polski dokumentacji medycznej, a także uzyskanie zgody na leczenie za granicą od kasy chorych.

Reklama

System jest niewydolny

Sytuacja w szpitalach regionu jest bardzo trudna. 

Samorząd jako pierwszy w kraju ogłosił w miniony wtorek, że system opieki medycznej stał się niewydolny z powodu przeciążenia przypadkami COVID-19, a szpitale nie są w stanie zapewnić odpowiedniej opieki medycznej.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy