Reklama

Reklama

Przechodziłeś COVID-19 i nadal masz takie objawy? Po pandemii to może być kolejny kryzys

Niezależnie od tego, jak ciężko przechodziliśmy COVID-19, chorobie mogą towarzyszyć powikłania. Każdy z wariantów koronawirusa może skutkować dodatkowymi objawami nawet kilka miesięcy po przejściu choroby - do takiego wniosku doszli naukowcy w trakcie Europejskiego Kongresu Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych.

Wielu naukowców wciąż analizuje problem objawów, które towarzyszą ozdrowieńcom. Problem ten dotyczyć może nawet 76 proc. osób, które przeszły COVID-19. Według badaczy z Hamburga, najbardziej narażone jest serce, naczynia krwionośne, płuca czy nerki. Jakie jeszcze problemy mogą się pojawić? Który wariant choroby powoduje konkretne powikłania?

Long covid. Kto jest w grupie ryzyka?

Podstawowe badania powikłań po przejściu COVID-19 dotyczyły pacjentów hospitalizowanych. Problem występuje jednak również u osób, które przechodziły chorobę łagodnie w domu. Badania wykazały, że 76 proc. pacjentów zgłosiło co najmniej jeden objaw, który pozostał im po infekcji. Wśród nich wymienić można:

Reklama

 • Duszności,
 • Przewlekłe zmęczenie,
 • Problemy ze snem,
 • Problemy z koncentracją,
 • Problemy ze wzrokiem.

Pacjenci zostali skierowani na szereg kompleksowych badań. Wśród nich można wymienić:

 • spirometrię,
 • EKG,
 • rezonans magnetyczny,
 • badania laboratoryjne.

Naukowcy z University of Cambridge odkryli również, że około 70 proc. seniorów ma problemy neurologiczne. Oprócz nich aż 75 proc. wszystkich przechodzących tzw. long covid skarży się na trudności w normalnym funkcjonowaniu.

Long covid. Różnice w objawach w zależności od wariantu koronawirusa

Badacze z Uniwersytetu we Florencji oraz Szpitala Uniwersyteckiego Careggi we Włoszech odkryli, że objawy po COVID-19 zależne są od wariantu, który się przechodziło.

Wariant alfa koronawirusa niesie ze sobą więcej problemów neurologicznych oraz psychologicznych. Zauważono również wzrost problemów związanych z bólem mięśni, bezsennością czy depresją. Zmniejszyły się natomiast problemy z węchem, smakiem czy słuchem, które były pospolite przy pierwszej wersji wirusa COVID-19.

"Wiele objawów zgłoszonych w tym badaniu zostało zmierzonych, ale po raz pierwszy zostały one powiązane z różnymi wariantami COVID-19" - mówi dr Michele Spinicci z Uniwersytetu we Florencji. 

"Długi czas trwania i szeroki zakres objawów przypomina nam, że problem nie znika i musimy zrobić więcej, aby wspierać i chronić tych pacjentów w dłuższej perspektywie - dodaje.

Long covid. Jakie jeszcze objawy?

Wśród popularnych objawów po przejściu koronawirusa można wspomnieć jeszcze o:

 • Uporczywym kaszlu,
 • Ochrypnięciu,
 • Powstających wadach wymowy.

Co zrobić, gdy objawy nie ustępują? Jeśli utrzymują się one dłużej niż 6 tygodni od przejścia choroby, powinniśmy skonsultować sprawę z lekarzem, który skieruje nas na kompleksowe badania. Dzięki nim możemy mieć pewność, że problem jest wynikiem objawów po przejściu COVID-19. Warto również zrobić test na obecność koronawirusa. Może się okazać, że zostaliśmy ponownie zainfekowani.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy