Reklama

Reklama

Przebycie COVID-19 nie chroni przed ponowną infekcją koronawirusem

​Nie można wykluczyć ponownego zakażenia koronawirusem u młodych ludzi, którzy już przeszli COVID-19 - informują naukowcy z USA w piśmie "Lancet Respiratory Medicine".

Reklama

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku i Naval Medical Research Center w Silver Spring (Maryland) w okresie od maja do listopada 2020 r. Objęto nim 3249 młodych rekrutów (w wieku 18-20 lat) Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (US Marines Corps). 

Reklama

Wszyscy, zanim rozpoczęli podstawowe ćwiczenia, przeszli dwutygodniową kwarantannę. Wykonano im testy na poziom przeciwciał IgG przeciwko SARS-CoV-2 oraz testy PCR na obecność wirusa - na początku kwarantanny, w jej połowie i na zakończenie.

Badania naukowców z USA

Osoby z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa wyłączono z dalszego badania. Pozostałym rekrutom po zakończeniu kwarantanny wykonywano testy PCR - po dwóch, czterech i sześciu tygodniach.

Okazało się, że około 10 proc. tych, którzy mieli poziom przeciwciał świadczący o przebytej infekcji (19 osób na 189 osób), zostało ponownie zakażonych. W grupie, która nie miała wcześniej COVID-19, odsetek ten wyniósł 50 proc. (1079 osób na 2247 osób).

Jak podkreślają badacze, choć osoby bez przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2 były pięciokrotnie bardziej narażone na infekcję, niż ci, którzy ją wcześniej przeszli, to jednak ryzyko zakażenia osób po przebytym COVID-19 wciąż istniało.

Ponowna infekcja jest czymś powszechnym

W badaniu większość, bo 84 proc. kolejnych infekcji SARS-CoV-2, było bezobjawowych i nikt nie trafił do szpitala. W grupie, która wcześniej nie przebyła COVID-19, odsetek bezobjawowych zakażeń wyniósł 68 proc.

- Nasze wyniki wskazują, że ponowna infekcja SARS-CoV-2 u zdrowych młodych dorosłych jest czymś powszechnym. Mimo przebycia COVID-19 młodzi ludzie mogą ponownie zarazić się wirusem i przenosić go na innych - skomentował współautor pracy, prof. neurologii Stuart Sealfon.

Jego zdaniem jest to ważna informacja w dobie szczepień. - Młodzi ludzie powinni zostać zaszczepieni, jeśli tylko będzie to możliwe, ponieważ szczepionka jest potrzebna, aby zwiększyć reakcję układu odporności, zapobiegać ponownej infekcji i ograniczyć transmisję wirusa - dodał Sealfon.

Niższy poziom przeciwciał po poprzedniej infekcji

Dalsze badania wykazały, że rekruci, którzy ponownie zakazili się SARS-CoV-2, mieli niższy poziom przeciwciał po poprzedniej infekcji w porównaniu z rekrutami, u których nie stwierdzono reinfekcji.

Zdaniem naukowców ryzyko reinfekcji zostało prawdopodobnie niedoszacowane, gdyż część osób po przebytym COVID-19 mogła nie mieć już w ogóle przeciwciał przeciw wirusowi.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy