Reklama

Reklama

Protesty we Francji. Wychodzą na ulice już dziesiątą sobotę

Zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona dotyczące luzowania niektórych restrykcji nie zatrzymały przeciwników przepustek sanitarnych. W dziesiątą sobotę protestów w całym kraju zorganizowano około 180 manifestacji.

Dziesiąta sobota protestów przeciwko przepustkom sanitarnym w miejscach publicznych obowiązującym od końca lipca zbiegła się z przekroczeniem liczby 50 mln osób zaszczepionych we Francji przeciwko koronawirusowi.

Według policji w sobotę w Paryżu maszerowało około 17 tys. demonstrantów, a w pozostałej części kraju na manifestacjach zgromadziło się od 80 do 120 tys. osób.

Na Placu Trocadero w Paryżu, gdzie wiece tradycyjnie już organizuje ruch Patriotów na wezwanie ich przywódcy Floriana Philippota, zebrało się kilkaset osób z transparentami potępiającymi stan kontroli obywateli i skandujących: "Wolna Francja".

Reklama

"Nie jesteśmy królikami doświadczalnymi"

Na manifestacjach obecni byli pracownicy sektora medycznego przeciwni obowiązkowym szczepieniom dla zawodu, które obowiązują od środy.

- Nie zaszczepiłam się i zrezygnowałam ze służby- stwierdziła obecna na demonstracji pielęgniarka z regionu Ile-de-France.

- Szczepionka nie jest bezpieczna, nie jesteśmy pewni, co w niej jest, nie jesteśmy królikami doświadczalnymi - stwierdziła protestująca 37-letnia Armelle, pedagożka specjalizująca się w psychiatrii dziecięcej w departamencie Val-d'Oise, która została zawieszona od 16 września, jak poinformowała agencję AFP.

- Dbam o zdrowie tak, jak uważam za słuszne, z szacunku dla siebie nie zrezygnuję z prawa wyboru - przekonywał inny demonstrujący na ulicach Paryża.

Według prefektury w Lyonie po południu demonstracje zgromadziły około tysiąca osób, a w Lille około 2 tys. Na niektórych transparentach widniały napisy "Zaszczepieni przeciwko kłamstwom" lub "Stop głupocie".

Prezydent gotowy do ustępstw

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek, że jest gotowy do "zniesienia pewnych ograniczeń" na "terytoriach, na których wirus krąży wolniej", bez podawania dokładnego harmonogramu znoszenia restrykcji.

Paszport sanitarny jest we Francji obowiązkowy od 21 lipca w miejscach powyżej 50 osób. Następnie rozszerzono go o bary, restauracje i transport dalekobieżny. 30 września będzie obowiązywał również dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne