Reklama

Reklama

Producenci szczepionek na COVID-19 zarabiają na nich ponad tysiąc dolarów na sekundę

Grupy farmaceutyczne Pfizer, BioNTech i Moderna dzięki sprzedaży szczepionek przeciwko Covid-19 osiągają łączny zysk w wysokości 65 000 dolarów na minutę, czyli więcej niż 1000 dolarów na sekundę - podała we wtorek koalicja organizacji prowadzących kampanię na rzecz szerszego dostępu do szczepionek People’s Vaccine Alliance (PVA).

PVA doszła do takiego wniosku po przeanalizowaniu kwartalnych raportów firm farmaceutycznych. Koalicja szacuje, że Pfizer, BioNTech i Moderna osiągną w tym roku łącznie 34 miliardy dolarów zysku przed opodatkowaniem, czyli 93,5 miliona dolarów dziennie.

Koalicja namawia producentów szczepionek do przekazywania technologii produkcji preparatu przeciwko koronawirusowi krajom o niskich i średnich dochodach za pośrednictwem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

7,51 mld dawek szczepionki

Na świecie jak dotąd podano ponad 7,51 mld dawek szczepionki, najwięcej w Chinach i Indiach. W Unii Europejskiej najwięcej dawek szczepionki podała Malta - ponad 900 tysięcy przy populacji pół miliona. W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 20 milionów osób z 37 milionów mieszkańców. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy