Reklama

Reklama

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełensky zakażony koronawirusem SARS-CoV-2

Pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 otrzymał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełensky. Jak przekazało jego biuro, szef państwa czuje się dobrze i będzie pełnić swoje obowiązki zdalnie, w samoizolacji.

Wołodymyr Zełenski napisał na Facebooku, że ma podwyższoną temperaturę, ale czuje się dobrze. "Większość pokonuje COVID-19. Ja też pokonam. Wszystko będzie dobrze" - dodał.

Reklama

Również szef biura prezydenta Andrij Jermak poinformował, że jest zakażony koronawirusem.

Koronawirus na Ukrainie

Na Ukrainie w niedzielę 8 listopada wykryto 8687 zakażeń koronawirusem, 115 chorych zmarło, 2277 osób wyzdrowiało, a 1100 hospitalizowano.

W niedzielę najwięcej infekcji wykryto w Kijowie (748) i obwodzie charkowskim (717). Przeprowadzono tego dnia ponad 41 tys. testów, w tym ok. 34 tys. metodą PCR. W sobotę potwierdzono 9397 przypadków, a w piątek padł dotychczasowy rekord pod względem dziennej liczby infekcji - 10 746.

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow zapowiedział wprowadzenie weekendowej kwarantanny. Minister wyjaśnił, że będzie rekomendować, by obowiązywała ona od północy w piątek do północy w poniedziałek. W sobotę i niedzielę mają być otwarte tylko sklepy spożywcze, apteki, stacje paliw, apteki dla zwierząt, ma działać transport publiczny. Lokale gastronomiczne - jak proponuje Stepanow - powinny obsługiwać klientów, sprzedając tylko na wynos. Minister rekomenduje też zamknięcie centrów handlowych i nieorganizowanie żadnych wydarzeń.

Na Ukrainie trwa tzw. kwarantanna adaptacyjna, polegająca na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danym regionie. Od poniedziałku wszystkie jednostki administracyjne znajdują się w pomarańczowej albo czerwonej strefie epidemicznej - w których przewidziane są najostrzejsze restrykcje.

Zobacz też: Pacjent opowiada, jak wygląda szpital na Narodowym


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje