Reklama

Reklama

Prezydent Brazylii chce zakazać lockdownów. Dekret gotowy

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro oznajmił, że jest już gotowy dekret zakazujący gubernatorom stanowym ogłaszania lockdownów oraz innych ograniczeń z powodu pandemii koronawirusa. Przestrzegania nowego prawa ma pilnować wojsko.

- Moja marynarka wojenna, moje siły lądowe i moje lotnictwo będą działały zgodnie z konstytucją - podkreślił szef państwa i rządu.

Bolsonaro, emerytowany wojskowy, od kilku tygodni często przypomina publicznie swą wieź z armią, zapowiadając "zdyscyplinowanie" gubernatorów 26 stanów Brazylii. Korzystając z konstytucyjnych uprawnień, ogłaszają oni wbrew woli prezydenta lokalne lockdowny i inne środki ostrożności wobec niesłabnącej pandemii koronawirusa.

W Brazylii liczba zgonów z powodu pandemii przekroczyła w czwartek 417 tysięcy.

"Moje wojsko"

Prezydent Bolsonaro, który użył ponownie zwrotu "moje wojsko", przemawiając w piątek na uroczystości otwarcia nowego mostu na rzece Rio Abuna w Porto Velho, witany był owacjami przez zgromadzonych na uroczystości.

Reklama

- Wszyscy wolimy umrzeć w domu. Stawiam się w sytuacji tych, którzy tracą wszystko, albo prawie wszystko z powodu błędnych decyzji - oświadczył prezydent.

- To, czego pragniecie, to bardzo niewiele: chcecie poszanowania porządku i sprawiedliwości. Moim obowiązkiem jako szefa sił zbrojnych, jako szefa rządu, jest zagwarantowanie waszych praw. Możecie być całkowicie pewni: każdy z nas, wojskowych, przysięgał oddać życie za ojczyznę, a wy, którzy jesteście wszyscy wielka brazylijska armią, też zrobicie wszystko, aby bronić swej wolności - kontynuował.

Gubernatorzy zgodnie z konstytucją

Zgodnie z brazylijską konstytucją gubernatorzy 26 stanów Brazylii korzystają z szerokiej autonomii administracyjnej, która obejmuje m.in. zarządzanie stanowymi systemami opieki zdrowotnej i pozwala na stosowanie nadzwyczajnych obostrzeń w przypadku zagrożeń epidemicznych.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama