Reklama

Premier Włoch: Wykluczamy obowiązkowe szczepienia przeciw koronawirusowi

Premier Włoch Giuseppe Conte wykluczył możliwość wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi. Na konferencji podsumowującej rok ogłosił, że stan wyjątkowy z powodu pandemii będzie przedłużany tak długo, jak będzie to konieczne.

Konferencja prasowa w Rzymie rozpoczęła się od minuty ciszy w hołdzie dla osób zmarłych podczas pandemii COVID-19.

Giuseppe Conte zapowiedział, że do kwietnia zaszczepionych zostanie we Włoszech około 10-15 mln osób, co będzie oznaczać zamknięcie pierwszej fazy tej kampanii. Wtedy, jak dodał, można będzie dokonać jej wstępnego bilansu.

Premier zaapelował do rodaków, by się zaszczepili, mówiąc: - Proszę wszystkich o wysiłek, odłóżmy na bok ideologie i emocjonalne reakcje, dokonajmy aktu solidarności z całą wspólnotą narodową.

Szef rządu poinformował, że rozważane jest zagwarantowanie większej możliwości poruszania się osobom zaszczepionym.

Reklama

Jako pierwsza się zaszczepiła, teraz dostaje pogróżki

Conte wyraził też solidarność z 29-letnią pielęgniarką ze szpitala zakaźnego w Rzymie Claudią Alivernini, która jako pierwsza w kraju przyjęła szczepionkę przeciwko koronawirusowi, a teraz otrzymuje w internecie pogróżki od tzw. antyszczepionkowców.

- Ja sam, by dać dobry przykład, natychmiast bym się zaszczepił, ale należy uszanować priorytety zaaprobowane przez izby parlamentu - wyjaśnił premier.

"Rana, która pozostanie w historii"

Conte oświadczył, że liczba zmarłych podczas pandemii w kraju to "rana, która pozostanie w historii wspólnoty narodowej". Odnosząc się do najwyższej w Europie liczby zmarłych, która przekroczyła już 73 tys., premier powiedział: - Od ekspertów wiemy, że czynnikiem, który na to wpłynął, jest to, że mamy najstarszą populację na kontynencie.

- We Włoszech - zaznaczył - umiera się później, ale starość jest zła. Jak dodał, czynnikiem, który także mógł wpłynąć na wysoki odsetek zmarłych wśród seniorów, jest to, że zazwyczaj mieszkają oni w domach wielopokoleniowych rodzin.

Stan wyjątkowy tak długo, jak to konieczne

Premier ogłosił, że stan wyjątkowy z powodu pandemii, obowiązujący od końca stycznia 2020 roku, będzie przedłużany tak długo, jak będzie to konieczne, by zapewnić środki w walce z wirusem. 

- To wydarzenie jest nieprzewidywalne, zmienne, które stale się rozwija. Musimy towarzyszyć mu, przedłużając stan wyjątkowy - ocenił Conte.

W czasie prawie trzygodzinnego spotkania włoscy dziennikarze zadali około 40 pytań. Składali premierowi noworoczne życzenia w imieniu swoim i swoich redakcji.

Z Rzymu Sylwia Wysocka 

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link: GRAM o duże pieniądze już teraz!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama