Reklama

Reklama

Premier Włoch: Apele, by się nie szczepić to zachęcanie do tego, by umierać

- Apele o to, by się nie szczepić, to zachęcanie do tego, by umierać - oświadczył w czwartek premier Włoch Mario Draghi na konferencji prasowej. Jego rząd wydał dekret o rozszerzeniu stosowania przepustek COVID-19 na restauracje, kina, teatry, siłownie, baseny.

Na mocy rozporządzenia rządu od 6 sierpnia jedna dawka szczepionki uprawniać będzie wszystkich w wieku od 12 lat do wejścia do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do teatru i kina, do udziału w różnych imprezach sportowych, wstępu na basen, do siłowni, na targi, zjazdy, do parków rozrywki i salonów gry.

Rada Ministrów zdecydowała, że nadal będą zamknięte dyskoteki. 

"Bez szczepień trzeba będzie znowu wszystko zamknąć"

- Gospodarka ma się dobrze, rusza z miejsca, kraj rośnie w rytmie wyższym niż inne kraje europejskie - mówił premier Draghi. Szef rządu ostrzegł, że zagrożenie stanowi jednak wariant Delta koronawirusa.

Reklama

Draghi poproszony o komentarz do głosów niektórych polityków, przeciwnych szczepieniom odparł kategorycznie: - Apele, by się nie szczepić, to zachęcanie do tego, by umierać. 

- Niech Włosi się szczepią, muszą chronić siebie i swoje rodziny - wezwał. 

Wyjaśnił, że tzw. Green Pass, czyli unijna przepustka COVID-19 nie jest "kaprysem" rządu, ale warunkiem, by nie zamykać ponownie poszczególnych branż. - Bez szczepień trzeba będzie znowu wszystko zamknąć - podkreślił Draghi. 

Przepustka COVID-19

Jednocześnie zaznaczył: - Lato jest spokojne i chcemy, aby takie pozostałe. 

Przepustka COVID-19, jak wyjaśnił premier, jest "krokiem, dzięki któremu obywatele mogą kontynuować swoją aktywność mając gwarancję, że nie znajdą się w otoczeniu osób zarażających". 

- To narzędzie zapewniające spokój, a nie odbierające go - ocenił Draghi. 

Obecny na konferencji w Kancelarii Premiera minister zdrowia Roberto Speranza podkreślił, że należy "rozważyć użycie wszystkich potencjalnych narzędzi", by doprowadzić do tego, aby zaszczepiło się 15 procent nauczycieli, którzy jeszcze tego nie zrobili. 

- Dla całego rządu absolutnym priorytetem jest szkoła i dołożymy wszelkich starań, by zapewnić jej otwarcie w warunkach pełnego bezpieczeństwa - powiedział minister. 

Speranza poinformował, że liczba wykonanych w kraju szczepień przekroczyła 63 miliony, a 40 mln osób pobrało już przepustki Covid.

Dowiedz się więcej na temat: Włochy | koronawirus

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy