Reklama

Reklama

Premier Rosji zarażony koronawirusem

Premier Rosji Michaił Miszustin powiadomił w czwartek (30 kwietnia), że zdiagnozowano u niego koronawirusa. Szef rządu poinformował o tym prezydenta Władimira Putina i zaproponował, by jego obowiązki jako premiera przejął pierwszy wicepremier Rosji - Andriej Biełousow.

"Właśnie się okazało, że testy, które robiłem, dały wynik pozytywny" - powiedział Miszustin podczas rozmowy z Putinem poprzez łącze wideo. Wyjaśnił, że musi teraz pozostać w samoizolacji i przestrzegać zaleceń lekarskich. "Rząd będzie pracował w normalnym trybie, planuję pozostać z kolegami w aktywnym kontakcie telefonicznym" - dodał premier.

Zgodnie z propozycją Miszustina Putin powołał już Biełousowa, swojego byłego doradcę ds. gospodarczych, na p.o. premiera.

50-letni Miszustin objął stanowisko premiera Rosji w styczniu br., niedawno minęło 100 dni jego rządu.

Reklama

Co wiadomo o przebiegu choroby premiera?

Rosyjski prezydent życzył Miszustinowi szybkiego powrotu do zdrowia. Zauważył, że zakazić się koronawirusem może każdy - przed czym on sam stale ostrzega - a premier i ministrowie są szczególnie narażeni na ryzyko, bowiem w pracy nie mogą mimo wszystko obejść się bez bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.

Brak jest oficjalnych informacji na temat przebiegu choroby premiera. Szef niezależnego radia Echo Moskwy, Aleksiej Wieniediktow, napisał w mediach społecznościowych, że Miszustin ma wysoką temperaturę - 39 stopni Celsjusza. 

Na temat ostatnich kontaktów premiera rząd również nie informował. Według mera Moskwy, Siergieja Sobianina, Miszustin ostatnio starał się unikać zbędnych kontaktów. Wszystkie narady rządu odbywały się poprzez łącze wideo.

Dotąd zakażenie koronawirusem wśród przedstawicieli władz państwowych Rosji odnotowano w parlamencie, gdzie zachorowało dwóch deputowanych Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF).

Sytuacja w Rosji

W Rosji liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła w czwartek 100 tys., a liczba zgonów sięgnęła 1073. 

Pod względem liczby zachorowań Rosja jest na ósmym miejscu wśród krajów świata, przed Chinami i Iranem. 

Około 40 proc. wykrywanych zakażeń dotyczy w ostatnim czasie osób, które nie mają objawów choroby. Ciężki przebieg infekcji rejestrowany jest u około 5 proc. zakażonych Rosjan - mówiła niedawno szefowa państwowego urzędu sanitarnego Rospotriebnadzor, Anna Popowa.

Z Moskwy Anna Wróbel

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy