Reklama

Reklama

Premier Morawiecki: Przed nami kluczowe decyzje

- Przed nami kluczowe decyzje - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Paryżu, gdzie spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. - Czas epidemii weryfikuje podejście do tego, jak poszczególne państwa potrafią ze sobą współpracować - dodał.

- Musimy wzmocnić Europę, zwiększając produkcję szczepionek przeciwko COVID-19 - powiedział Macron. Jak dodał, chce, aby szczepionki były produkowane na terenie Unii Europejskiej.

Prezydent Francji podziękował Morawieckiemu, że przyjechał do Paryża w tak trudnym czasie. 

- Czas epidemii weryfikuje podejście do tego, jak poszczególne państwa potrafią ze sobą współpracować - odpowiedział szef rządu. - Dziś weryfikujemy nasze zdolności do odpowiedzi na największy kryzys od dziesięcioleci, dla wielu państw największy kryzys od czasów drugiej wojny światowej - ocenił.

Reklama

Morawiecki podkreślił, że obecnie tempo szczepień, programy szczepionkowe, współpraca z Komisją Europejską i "przynaglanie" producentów do jak najszybszych dostaw "jest fundamentalnym zadaniem, które wspólnie wykonujemy".

- Zdajemy sobie sprawę z pewnych obiektywnych trudności, ale jednocześnie podkreślamy, jak ważne jest to, by w sposób solidarny cała Europa rzeczywiście działała na tym polu - oświadczył premier Polski.

Według niego "to pole pokazuje, jak ważna jest europeizacja niektórych elementów produkcji, niektórych sektorów". Jak mówił, wspiera Francję w tym głosie, by część produkcji, "która była przez poprzednie 20, 30 lat - jak to się mówi - wyoutsourcowana poza Europę, z powrotem wracała do Europy". - To jest niezwykle ważne dla tej europejskiej autonomii w obszarze produkcji w dziedzinach fundamentalnie ważnych - zaznaczył.

Wymienił w tym kontekście kwestię szczepionek, współpracy w zakresie badań i wspólnego rozwijania wielu przemysłów. - Ale mam tu także na myśli obszar, który został poruszony przez pana prezydenta, obszar współpracy w dziedzinie obronności - powiedział premier. Jak mówił, to bardzo ważny temat zarówno w kontekście wschodniej flanki NATO i spójności UE. 

"Wierzę bardzo mocno w przyjaźń Polski i Francji"

Szef polskiego rządu wskazywał, że Polska "nadrabiając wiele zapóźnień z czasów komunizmu, przyspiesza w inwestycjach infrastrukturalnych". - Budujemy centralny hub komunikacyjny z nowym układem inwestycji kolejowych. Francja na ogromne osiągniecia na tym polu i będziemy chcieli współpracować w tej dziedzinie bardzo blisko - zadeklarował premier Morawiecki. Wymienił też sieć 5G i infrastrukturę cyfrową jako pole "ogromnych możliwości współpracy" Polski i Francji.

Poinformował, że po spotkaniu z Emmanuelem Macronem rozmawiał też z przedstawicielami francuskich przedsiębiorców. Ocenił, że francuskie firmy do bardzo solidni inwestorzy w Polsce. Wyraził też satysfakcję, że coraz więcej polskich firm inwestuje we Francji.

Szef polskiego rządu podkreślił, że w fundamentalnych obszarach jak "geopolityka, współpraca w dziedzinie obronności energetycznej Polska i Francja ma coraz więcej wspólnych programów, tematów". - Na czele z tym, o którym mówił mój przyjaciel Emmanuel, związanym z Funduszem Odbudowy - powiedział Mateusz Morawicki. Zaznaczył, że jego rząd przygotował program nowego Polskiego Ładu, który w części opiera się na środkach z unijnego Funduszu Odbudowy.

Premier Morawiecki wyraził przekonanie, że dobra współpraca gospodarcza Polski i Francji przyczyni się do umocnienia UE. - Wierzę bardzo mocno w Unie Europejską, wierzę we współpracę transatlantycką, wierzę w przyjaźń narodów polskiego i francuskiego i w to, że będziemy w stanie zbudować dobrą płaszczyznę do szybkiego odbicia gospodarczego dla dobra wspaniałego narodu francuskiego i wspaniałego narodu polskiego - powiedział.

Wizyta szefa polskiego rządu we Francji odbywa się po roku od ostatniego spotkania dwustronnego Morawieckiego z Macronem, do którego doszło w Warszawie w lutym 2020 r.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy