Reklama

Reklama

Powstała pierwsza brazylijska szczepionka przeciw COVID-19

​Brazylijski Instytut Butantan z Sao Paulo ogłosił, że wyprodukował pierwszą krajową szczepionkę przeciwko COVID-19. Według dyrekcji ośrodka szczepienia nowym preparatem mogą ruszyć w pierwszej połowie 2021 r.

Prof. Dimas Covas, szef instytutu, stwierdził, że istnieje szansa, że masowa produkcja szczepionki, a tym samym masowe szczepienia, mogłyby rozpocząć się już w czerwcu.

Szef podległej władzom stanu Sao Paulo instytucji naukowej dodał, że pierwsza “całkowicie brazylijska" szczepionka wchodzi obecnie w fazę testów klinicznych.

W piątkowym komunikacie władze Instytutu Butantan poinformowały, że preparat o nazwie ButanVac będzie produkowany na początku tylko na terytorium Brazylii, gdzie szczepienia przeciw SARS-CoV-2 prowadzone są kilkoma zagranicznymi produktami, głównie z Chin.

Reklama

Zobacz także: Brazylia na drugim miejscu pod względem śmiertelności na COVID-19

Miliony zakażeń i miliony szczepień

- Wyrób naszej pierwszej brazylijskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpocznie się w zakładzie, w którym obecnie produkowana jest szczepionka przeciwko grypie - poinformował w komunikacie Instytut.

Dotychczas do brazylijskich stanów trafiło łącznie ponad 30 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. Wśród 15 mln zaszczepionych już obywateli ponad 11 mln stanowią osoby, które przyjęły pierwszą dawkę.

Brazylia jest jednym z najbardziej doświadczonych przez pandemię państw świata. Pod względem śmiertelności jest ona po USA drugim krajem globu. Dotychczas potwierdzono ponad 12,3 mln przypadków zakażenia, zmarło 303 tys. Brazylijczyków. Czwartek był rekordowy pod względem infekcji, których zanotowano ponad 100,1 tys.

Ładowanie...

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje