Reklama

Reklama

​Portugalia: Władze Azorów twierdzą, że wyeliminowały COVID-19

Regionalne władze należącego do Portugalii archipelagu Azorów twierdzą, że jako pierwszy region w Europie skutecznie wyeliminowały epidemię COVID-19. Przesłanką do takiej tezy jest brak w miejscowych szpitalach osób leczących się na tę chorobę oraz nowych infekcji koronawirusem.

W piątek po raz kolejny nie stwierdzono na portugalskim archipelagu żadnego zgonu wskutek COVID-19 ani przypadku zakażenia.

- To pierwsza taka sytuacja od października. W ostatnich 24 godzinach do żadnego z trzech szpitali archipelagu nie zgłosił się obywatel zakażony SARS-CoV-2 - ogłosiły w piątek służby medyczne regionalnego rządu Azorów.

Według części komentatorów z uwagi na peryferyjne położenie Azorów i fakt, że są one archipelagiem, łatwiej było w tym regionie walczyć z COVID-19. Dotychczas zmarło tam na tą chorobę 28 osób, a 3730 zostało zakażonych.

Reklama

Dopiero w styczniu 2021 r., czyli po 10 miesiącach od pojawienia się w kontynentalnej Portugalii epidemii COVID-19, na azorskiej wyspie Corvo potwierdzono pierwszy przypadek infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Innymi z dziewięciu azorskich wysp długo broniących się przed chorobą były Flores i Santa Maria. Pierwsze przypadki zachorowań na COVID-19 potwierdzono tam dopiero w lipcu oraz we wrześniu ubiegłego roku.

Od kilku dni poprawia się sytuacja epidemiczna w Portugalii, gdzie podczas ostatniej doby potwierdzono niewiele ponad 1 tys. zakażeń, a zmarło 58 osób.

Sytuacja epidemiczna poprawia się także w gminach sąsiedniej Hiszpanii. W środę władze położonego przy granicy z Portugalią 33-tysięcznego miasta Aranda de Duero ogłosiły, że stało się ono pierwszym w kraju, które pokonało epidemię koronawirusa. Przesłanką do takiego twierdzenia miało być ustanie infekcji i likwidacja oddziału covidowego w miejscowym szpitalu.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje