Reklama

Reklama

Portugalia: Mimo stanu wyjątkowego rząd zgodził się na organizację pasterki

Socjalistyczny rząd Antonia Costy wyraził zgodę na organizację w portugalskich parafiach mszy wigilijnej, czyli pasterki - poinformowała Konferencja Episkopatu Portugalii. O takie rozwiązanie zabiegali biskupi, pomimo obowiązującego w kraju stanu wyjątkowego z powodu COVID-19.

Źródło w episkopacie oświadczyło, że od listopada biskupi wnioskowali o możliwość organizacji pasterki. Przypomniało też, iż przez kilka dni w mediach krążyła informacja o rzekomej zgodzie biskupów na zakaz organizacji wigilijnych nabożeństw.

Jak poinformował patriarcha Lizbony kardynał Manuel Clemente, zarówno w stołecznej katedrze, "jak i we wszystkich parafiach kraju" w noc wigilijną będzie można zorganizować pasterkę. Zastrzegł jednak, że rozpoczęcie sprawowania liturgii powinno się zacząć nie później niż o godz. 23.

Portugalscy biskupi opublikowali na stronie internetowej episkopatu wytyczne dotyczące obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. W dokumencie tym napisali, że wierni mogą brać udział w nabożeństwach organizowanych w ciągu dnia w okresie pomiędzy Wigilią a Nowym Rokiem.

Reklama

Przesunięta godzina policyjna

Na podstawie wprowadzonych w listopadzie przepisów o stanie wyjątkowym w święta i weekendy na terenach o najwyższym poziomie zakażeń, występuje zakaz wychodzenia z domów między godz. 23 a godz. 5. Oznacza to zakaz sprawowania w tym czasie nabożeństw na obszarze kraju, który zamieszkuje ponad 70 proc. jego populacji.

W pozostałych powiatach msze św. mogą być organizowane praktycznie bez ograniczeń. Jedyne restrykcje to konieczność zachowania pomiędzy wiernymi 1,5-metrowego odstępu, a także noszenie na twarzy masek ochronnych.

W sobotę premier Antonio Costa ogłosił, że jego gabinet nie zamierza wprowadzać żadnych restrykcji w podróżowaniu podczas świąt Bożego Narodzenia oraz zapowiedział, że w noc wigilijną godzina policyjna rozpocznie się dopiero o godz. 2.00, czyli trzy godziny później niż obecnie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy