Reklama

Reklama

Portugalia luzuje restrykcje. Otwarcie szkół, kościołów, placówek handlu i usług

Rząd Portugalii ogłosił w czwartek wieczorem istotne zmiany w ograniczeniach sanitarnych. Zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych zostaną przywrócone. Zdecydowano także o otwarciu placówek handlu i usług, które nie oferowały dóbr pierwszej potrzeby. Ich funkcjonowanie, podobnie jak kościołów, zostanie przywrócone od poniedziałku. Rząd zabrał także głos w sprawie zbliżających się świąt.

Podczas konferencji prasowej w Lizbonie premier Antonio Costa wyjaśnił, że zajęcia w gimnazjach oraz w szkołach średnich rząd przywróci dopiero 5 kwietnia.

Sprecyzował, że otwarciu w poniedziałek szkół podstawowych towarzyszyć będzie również uruchomienie sklepów o powierzchni mniejszej niż 200 m2, które nie oferują dóbr podstawowych, a także księgarni, zakładów fryzjerskich i salonów piękności.

Costa sprecyzował, że w poniedziałek otwarte zostaną także kościoły i podkreślił, że okres świąt wielkanocnych stał będzie jednak w Portugalii pod znakiem zakazu przemieszczania się obywateli pomiędzy powiatami.

Reklama

Premier wyjaśnił, że dopiero w drugiej połowie kwietnia rząd zgodzi się na uruchomienie placówek kulturalnych. Zaznaczył jednak, że luzowanie dalszych obostrzeń uzależnione będzie od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Służby medyczne mają ją analizować co dwa tygodnie.

Według szefa socjalistycznego gabinetu likwidacji obostrzeń nie towarzyszy "rzekoma presja wywierana na rządzie", ale wyraźny w ostatnich tygodniach spadek infekcji koronawirusem. "Jesteśmy już poza sytuacją ryzyka epidemicznego" - podsumował premier Costa.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy