Reklama

Reklama

Portugalia luzuje obostrzenia pandemiczne. "Trzy prędkości"

Portugalia wprowadza nowe, mniej surowe zasady przeciwepidemiczne. Rząd tego kraju zapowiedział, że do maja będzie luzował obostrzenia w "trzech prędkościach". Rozważane jest także zniesienie stanu wyjątkowego.

Jak wyjaśnił premier Antonio Costa, tylko w około 20 z 308 portugalskich powiatów zostanie utrzymanych większość dotychczasowych restrykcji sanitarnych. Dodał, że również z powodu trudnej sytuacji epidemicznej został tam przywrócony zakaz wjazdu i wyjazdu poza teren powiatu.

Premier wyjaśnił, że obowiązujące od piątku luzowanie musi "przebiegać w trzech prędkościach", gdyż najbardziej doświadczone pandemią powiaty albo utrzymają dotychczasowe obostrzenia, albo nieznacznie je zaostrzą.

Costa wskazał, że eliminowane od piątku na większości terytorium kraju restrykcje uprawniają obywateli do swobodnego wychodzenia z domów, a także udziału w imprezach rodzinnych, takich jak śluby i chrzty.

Reklama

Zobacz także: Angela Merkel: Lekarze z OIOM-ów nieustannie wołają o pomoc

W przyszłości - prawdopodobne zniesienie stanu wyjątkowego

Rząd rozszerzył też możliwość uprawiania dyscyplin sportowych, w tym gier zespołowych, w których uczestniczy nie więcej niż sześć osób.

Zgodnie z nowymi przepisami dopuszczono do wznowienia zajęć stacjonarnych na wszystkich uczelniach, a także w szkołach średnich, w tym w placówkach o profilu zawodowym.

Według premiera wraz z utrzymującym się od marca niskim poziomem zachorowań na COVID-19 jest bardzo prawdopodobne, że w maju zostanie zniesiony w Portugalii stan wyjątkowy.

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

85
2
72
1
73
2
8
47
5
35
2
2
46
1
158
3
36
2
66
43
1
29
1
60
3
143
2

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama