Reklama

Reklama

Portugalczycy za otwarciem stadionów, ale przeciwko organizacji uroczystości religijnych

Większość mieszkańców Portugalii opowiada się za otwarciem stadionów piłkarskich w ich kraju - wynika z sondażu. W tym samym badaniu zdecydowanie mniej osób uznało, że należałoby pozwolić na organizację dużych uroczystości w sanktuarium w Fatimie.

Radio Observador podało w środę (4 listopada), że mimo wysokiej liczby zakażeń, utrzymującej się od października na poziomie ponad 2,5 tys. dziennych przypadków, Portugalczycy uważają za niesprawiedliwe i niesłuszne zamknięcie stadionów z powodu zagrożenia epidemicznego.

Lizbońska rozgłośnia powołała się na przeprowadzony pod koniec października sondaż ośrodka badawczego Intercampus, w którym blisko 57 proc. ankietowanych stwierdziło, że stadiony powinny zostać otwarte dla publiczności.

Ośrodek Intercampus podał, że w tym samym badaniu, w którym większość Portugalczyków uznała za pożądane otwarcie aren sportowych, ponad 56 proc. osób wyraziło niezadowolenie z faktu, że służby sanitarne zgodziły się na zorganizowane na świeżym powietrzu 13 października uroczystości religijne w sanktuarium w Fatimie.

Reklama

Kibicująca Sportingowi Lizbona Maria Pinto, mieszkanka stołecznej dzielnicy Lumiar, wskazuje na "hipokryzję" uczestników badania. 

- Wejście na stadion stanowi dziś poważne zagrożenie epidemiczne, znacznie większe, niż udział w uroczystościach w Fatimie, będących de facto mszą polową, gdzie dystans pomiędzy osobami wynosił średnio aż osiem metrów. Widać tu brak logiki - otwieramy stadiony, gdzie stłoczeni są kibice, ale uniemożliwiamy wiernym udział w nabożeństwach na świeżym powietrzu - powiedziała Pinto.

W ostatnich dniach ugrupowania opozycji w portugalskim parlamencie, zarówno centroprawicowe, jak i lewicowe, skrytykowały tymczasem wydaną przez rząd Portugalii zgodę na październikowy wyścig Formuły 1 z udziałem kibiców. Przypomniały, że w tydzień po organizacji tych zwodów na torze w Portimao potwierdzono 14 przypadków zachorowania na COVID-19 wśród kibiców uczestniczących w tej imprezie.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy