Reklama

Reklama

Ponad pięć mln przypadków koronawirusa na całym świecie

325 tys. ofiar i ponad pięć mln zachorowań na COVID-19 - to aktualny bilans pandemii koronawirusa na całym świecie. Wyleczyć udało się niemal dwa mln osób. Najwięcej infekcji jest obecnie w USA, Rosji i Brazylii – wynika z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wciąż zwiększa się liczba zakażeń wywołanych przez nowy typ koronawirusa. Z najnowszych danych wynika, że od wybuchu pandemii w grudniu 2019 r. odnotowano już ponad pięć mln infekcji tym patogenem. Aktywnych zakażeń, czyli obecnie występujących, jest jednak 2,7 mln, czyli o prawie połowę mniej. Liczba wszystkich zgonów przekroczyła już 325 tys., a wyzdrowiały prawie dwa mln osób.

Cztery mln chorych w sześć tygodni

Tempo rozwoju pandemii jest jednak ogromne. Od 2 kwietnia do 18 maja, czyli w ciągu zaledwie sześciu tygodni, liczba wszystkich zakażeń na świecie wzrosła z jednego mln do pięciu mln. Najpierw fala epidemii przetoczyła się przez Chiny i Europę Zachodnią, potem dotarła do Ameryki Północnej, a ostatnio do Ameryki Południowej.

Reklama

Obecnie najwięcej przypadków COVID-19 jest w Stanach Zjednoczonych. W sumie odnotowano tam ponad 1,5 mln zakażeń. Aktywnych infekcji jest prawie 1,1 mln. Odnotowano też prawie 94 tys. zgonów, najwięcej na świecie. Wyzdrowiało ponad 360 tys. pacjentów.

Niepokojące dane z Rosji

Niepokojąco szybko rozwija się epidemia w Rosji, gdzie liczba wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 zbliża się do 310 tys. Minionej doby zarejestrowano tam prawie dziewięć tys. zakażeń, czyli nieco mniej, niż minionych dwóch tygodniach, kiedy każdego dnia przybywało 10-11 tys. infekcji. 

Oficjalnie w Rosji doszło już do prawie trzech tys. zgonów, ale dane te są kwestionowane.

Wirus zbiera śmiertelne żniwo w Brazylii

Na trzecim miejscu w tej statystyce jest Brazylia, która stała się największym ogniskiem pandemii w Ameryce Południowej. Odnotowano tam 272 tys. zakażeń i 18 tys. zgonów. Minionej doby doszło aż do 1 179 zgonów. To "rekordowa" liczba od wybuchu epidemii w tym kraju. 

BBC twierdzi, że dane te mogą być jeszcze zaniżone, ponieważ w Brazylii wykonuje się zbyt mało testów na obecność koronawirusa. Ministerstwo zdrowia obawia się, że w najbliższych tygodniach liczba przypadków COVID-19 będzie tak duża, że przekroczy możliwości tamtejszej opieki medycznej.

Parlament Brazylii chce przegłosować obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych, ale nie wiadomo, czy zgodzi się na to populistyczny prezydent Jair Bolsonaro, który uważa, że należy znosić restrykcje, by chronić gospodarkę.

W Ameryce Południowej, poza Brazylią, w dużym tempie pandemia rozwija się w Peru, gdzie odnotowano już prawie 100 tys. zakażeń i trzy tys. zgonów. W Chile jest 50 tys. infekcji, a w Ekwadorze - ponad 34 tys.

Azja: Najtrudniejsza sytuacja w Indiach

W Azji najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w Indiach, gdzie mimo kwarantanny społecznej liczba zakażeń zwiększyła się do 107 tys. Oficjalnie odnotowano także 3,3 tys. zgonów. Minionej doby zarejestrowano tam aż 5,2 tys. nowych zakażeń. Aktywnych zakażeń jest ponad 61 tys.

W Indiach oczekiwany jest dalszy wzrost zachorowań. Dr Randeep Guleria z Narodowego Instytutu Nauk Medycznych twierdzi, że szczyt zakażeń nastąpi w czerwcu oraz lipcu i zbiegnie się z występującym w tym okresie szczytem zachorowań na grypę sezonową. 

Inni eksperci zwracają uwagę, że przesilenie epidemii będzie się zmieniać z regiony na region. Obecnie najwięcej przypadków COVID-19 jest w stanie Maharasztra, na który przypada 40 proc. wszystkich zakażeń w całych Indiach.

"Ekstremalną biedą" zagrożonych 60 mln ludzi

Tymczasem Bank Światowy ostrzega, że koronawirus może wepchnąć w "ekstremalną biedę" 60 mln ludzi na świecie. 

Amerykański sekretarz skarbu Steve Mnuchin alarmuje z kolei, że spowodowane pandemią szkody w gospodarce USA mogą być nieodwracalne.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

#POMAGAMINTERIA

Fundacja Centaurus - największy w Europie azyl dla koni walczy o przetrwanie swoje oraz podopiecznych. Z powodu epidemii COVID z dotacji wycofują się kolejne upadające firmy i tracący pracę darczyńcy. Na to wszystko nakłada się susza, która spowodowała dwukrotny wzrost cen siana. Sytuacja jeszcze nigdy nie była tak dramatyczna. Organizacja walczy o swoje być albo nie być. Pomóż i ocal setki zwierząt od śmierci! Sprawdź szczegóły >>>Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy