Reklama

Reklama

Ponad miliard dawek szczepionek J&J dla ubogich krajów i odbudowa świata po pandemii. Decyzja państw G7

Przywódcy państw grupy G7 zgodzili się na przekazanie ponad miliarda dawek szczepionek przeciw COVID-19 uboższym krajom poprzez program COVAX lub bezpośrednio - poinformował brytyjski premier Boris Johnson w niedzielę podczas konferencji prasowej kończącej szczyt. Liderzy G7 zobowiązali się również do "wspólnej odbudowy świata po pandemii koronawirusa".

Wcześniej stacje BBC News i Sky News podały, powołując się na nieopublikowany jeszcze komunikat ze szczytu, że zawarty w nim jest zapis mówiący o tym, iż przywódcy zobowiązali się do przekazania w ciągu roku co najmniej 840 milionów dawek.

Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu G7 Stany Zjednoczone zapowiedziały kupienie 500 mln dawek szczepionki firmy Pfizer i przekazanie ich uboższym krajom, a Wielka Brytania - przekazanie ze swoich nadwyżek co najmniej 100 mln dawek.

Liderzy grupy G7 zobowiązali się do "wspólnej odbudowy świata po pandemii koronawirusa" - głosi opublikowany komunikat końcowy.

Pula wzrosła do ponad 2 mld dawek

Reklama

W dokumencie wymieniono sześć głównych obszarów działań. Przywódcy zobowiązali się do wzmocnienia wysiłków na rzecz zakończenia obecnej pandemii i zapobiegania przyszłym, do kontynuowania wspierania gospodarek w wychodzeniu z kryzysu, do wspierania bardziej wolnego i sprawiedliwego handlu ze sprawiedliwszym systemem podatkowym, do zapobiegania zmianom klimatycznym, w tym do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r., do pomocy w inwestycjach infrastrukturalnych w krajach rozwijających się oraz do wspierania na świecie wspólnych wartości, takich jak demokracja, równość czy prawa człowieka.

W sprawie podzielenia się szczepionkami przeciw Covid-19 z krajami uboższymi, w komunikacie napisano o miliardzie dawek w ciągu następnego roku, co, jak podkreślono, zwiększy dotychczas podjęte zobowiązania do ponad 2 miliardów dawek. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje