Reklama

Reklama

Politico: Komisja Europejska szykuje postępowanie przeciwko AstraZenece

Komisja Europejska chce wszcząć postępowanie sądowe przeciw koncernowi AstraZeneca - informuje portal Politico. Producentowi szczepionek przeciw COVID-19 ma być zarzucone niedotrzymanie zobowiązań kontraktowych. Sprawa miała być już poruszona w środę na posiedzeniu ambasadorów państw UE.

Jak twierdzi Politico, powołując się na anonimowych dyplomatów, celem postępowania sądowego jest zobowiązanie firmy AstraZeneca do dostarczania szczepionek w liczbie określonej w umowie z UE. KE przedstawiła tę sprawę na posiedzeniu ambasadorów. Większość z nich miała wyrazić poparcie dla inicjatywy. Do końca tygodnia kraje unijne mają zdecydować, czy oficjalnie poprą pozew.

Dostawy poniżej przyjętych rozmiarów

Do końca pierwszego kwartału brytyjsko-szwedzka firma dostarczyła 30 milionów dawek preparatu na COVID-19 do krajów UE. Zgodnie z umową miało to być jednak 100 mln dawek.

AstraZeneca prognozuje, że do końca drugiego kwartału dostarczy około 70 mln dawek. Zgodnie z umową powinno to być jednak w sumie 300 mln.

Reklama

Zobacz także: Wiceminister zdrowia o wyborze szczepionki przez pacjenta: Na tym etapie tego nie przewidujemy

KE zrezygnowała z dodatkowych dawek

W środę agencja Reutera informowała, że Komisja Europejska zrezygnuje z dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson, które zagwarantowała jako opcje w ramach umów podpisanych z koncernami farmaceutycznymi.

Ładowanie...
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy