Reklama

Reklama

Policja bada sprawę przyjęć na Downing Street. Wszczęto dochodzenie

- Mogę potwierdzić, że policja metropolitalna prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie szeregu wydarzeń, które miały miejsce na Downing Street i Whitehall w ciągu ostatnich dwóch lat w związku z potencjalnymi naruszeniami regulacji dotyczących COVID-19 - poinformowała komisarz Cressida Dick. Brytyjskie media spekulują, że w obliczu kolejnych doniesień o spotkaniach organizowanych w rezydencji premiera Borisa Johnsona, może dojść do jego odejścia.

Londyńska policja metropolitalna wszczęła śledztwo w sprawie "szeregu" domniemanych imprez, które miały miejsce na Downing Street oraz w innych budynkach rządowych w czasie ostatnich dwóch lat - poinformowała we wtorek komisarz Cressida Dick.

Komisarz Dick: Zaufanie publiczne do policji "poważnie osłabło"

Komisarz wyjaśniła, że nie wszystkie z ujawnionych przez media w ciągu ostatnich tygodni spotkań kwalifikują się do tego, by wszcząć śledztwo w ich sprawie, nie sprecyzowała jednak ile i które ze spotkań są przedmiotem policyjnego dochodzenia.

Dodała też, że śledztwo nie oznacza, że konieczne będzie nałożenie grzywny "w każdym przypadku i na każdą osobę uczestniczącą" w objętych nim wydarzeniach. Poinformowała, że policja nie będzie na bieżąco komentować prowadzonego śledztwa, ale przekaże aktualizacje w jego "znaczących punktach".

Reklama

Dick przyznała, że zaufanie publiczne do policji "poważnie osłabło" z powodu tego, że domniemane przyjęcia odbywały się w bliskiej odległości od funkcjonariuszy, ale zapewniła, że śledztwo będzie prowadzone bezstronnie. Dodała, że rozumie "głębokie zaniepokojenie społeczne" związane z zarzutami łamania restrykcji.

- Zdecydowana większość ludzi zachowała się odpowiedzialnie podczas pandemii, wielu, wielu ludzi, w tym wielu londyńczyków i moich kolegów, dokonało ogromnych poświęceń i ponieśli oni znaczne straty podczas pandemii - mówiła.

Informacja o wszczęciu śledztwa przekazana została dzień po tym, jak ujawniono kolejne domniemane przyjęcie na Downing Street z udziałem Johnsona, które miało się odbyć z okazji jego urodzin w czerwcu 2020 r. Niezależnie od policyjnego śledztwa prowadzone jest wewnętrzne dochodzenie, którym kieruje urzędniczka służby cywilnej Sue Gray. 

Raport w sprawie imprez na Downing Street

W bieżącym tygodniu ma zostać opublikowany raport w sprawie nieformalnych spotkań towarzyskich i imprez na Downing Street. Od jego wyniku wielu posłów konserwatywnych uzależnia decyzję, czy wysłać wniosek o wotum nieufności wobec Johnsona

W połowie stycznia "Daily Mirror" ujawnił, że w biurze brytyjskiego premiera na Downing Street regularnie odbywały się alkoholowe spotkania, nazwane "winnymi piątkami" i nie zaprzestano ich po wprowadzeniu restrykcji covidowych, kiedy spotkania towarzyskie były zakazane.

Wcześniej brytyjska prasa donosiła o innych spotkaniach towarzyskich na Downing Street w czasie, gdy w kraju obowiązywały surowe restrykcje związane z pandemią. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy